Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Kui lähedane paarisuhe lõpeb

Kas tunned, et kõigi raadiost tulevate südantlõhestavate armastuslaulude sõnad on just sinu elust maha kirjutatud? Oled tõenäoliselt just kellestki lahku läinud ja tühjus, kurbus ja südamevalu on sinu üle võimust võtnud.
Enamik inimesi kogevad elus lähisuhete lõppemist. Võib juhtuda, et üks osapooltest ei tunne ühel hetkel enam samu tundeid kui teine. Sellel võib olla mitmeid põhjusi – näiteks suhte arenedes võidakse märgata, et partner ei olegi selline nagu alguses ette kujutati. Või inimeste huvid muutuvad, ühised tegevused jäävad harvemaks, armutakse uude partnerisse, tekib liiga suur sõltuvus teineteisest, suhtes on häiriv armukadedus või vägivald. Teismeliseea suhetele on iseloomulik, et iga armumine ei kujune pikaajaliseks armastuseks, ning samamoodi ka esimene käimissuhe viib harva kogu elu kestva kooseluni.
Suhte lõppemine võib olla raske nii suhte lõpetajale kui ka mahajääjale. Oma muutunud tunnetest tuleb partnerile õigeaegselt ja ausalt teada anda, tehes seda kaaslasesse austusega suhtudes. Teise inimese ärakuulamine tekitab tunde, et teda austatakse. Kui jätta suhe sinnapaika ilma rääkimata või seletusi andmata, siis põhjustab see endisele suhtepartnerile lisaks kurbusele ka solvumise tunnet, millest on raske üle saada.
Pärast lahkuminekut on oluline oma pettumustundega tegeleda. Oma tunnetest rääkimine aitab aru saada kogemusest, mida see suhe andis, ja vabaneda võimalikust pettumusest, kurbusest, mahajäetustundest, kaotusvalust, alandusest ja vihast. Peale suhte lõppu võivad vaevata ka sellised loomulikud tunded nagu üksindus, ärevus, lootusetus ja süütunne. Mõnikord võidakse suhte lõppedes tunda ka kergendustunnet ja rõõmu. Suhete lõppemise kaudu õpitakse tundma iseennast ja seda, mida tegelikult healt lähisuhtelt oodatakse. Lühema või pikema aja jooksul tekib teadmine, et elus võib veel mitmeid armumisi ja ka vastastikust armastust ette tulla.
 
Järgneva osaga püütakse aidata lahkuminekust üle saada ja eluga edasi minna.
• Väldi oma endist kallimat. Mõnikord tahetakse näha, kas on võimalik oma endist poiss- või tüdruksõpra veenda uuesti proovima. Ole sellise “ärarääkimisega” väga ettevaatlik, sest see võib olla sama valus kui alles veritseva haava uuesti lahtikiskumine ja ära lase end ise ära rääkida.
• Kirjuta. Mõnikord aitab läbielatu kirjapanek maha rahuneda. Samuti jääb kirjutatu meenutama, miks suhe lõppes ja annab nõu, kuidas edaspidi kaaslast valida.
• Tee midagi lõbusat. Sõprade või perekonnaga väljaminek võib olla just see, mis mõtted mujale viib ja tuju tõstab.
• Pisarad on täiesti loomulik nähtus. Kui tundub, et seda on vaja, siis nuta ja lase endast kõik negatiivsed tunded välja.
• Räägi juhtunust oma perekonna ja sõpradega ja lase neil ennast lohutada. Aruta läbi asjad, mida sa sooviksid muuta ja pane paika eesmärgid.
• Aita teisi. Oma probleemide unustamine ja teiste aitamine on suurepärane viis uute inimestega tutvumiseks ja tuju tõstmiseks.
• Hoia ennast pidevas tegevuses. Tee asju, mis on meeldivad, ära jää maha koolitöös ja ära jäta pooleli oma hobisid.
• Lahkuminekust üle saamine võib võtta aega ja südamevalu võib äkki tagasi tulla kasvõi lemmiklaulu kuulates. Tee asju, mis õnnelikuks teevad.
• Hoolitse enda eest. Muuda enda juures midagi või võta õhtu vabaks millegi meeldiva jaoks. Söö normaalselt ja tee trenni, sest mõlemad tegevused aitavad sul positiivseks jääda.
• Pane kirja kõik, mida oskad hästi teha ja mille jaoks sul on annet. Kui tundub, et ei saa üksi hakkama, palu sõpra või kedagi oma perekonnast appi oma enesekindlust tõstma, sest oled ainulaadne ja loodetavasti paneb seda õige ruttu tähele ka uus tulevane poiss- või tüdruksõber.

Nõuannete juures on kasutatud www.teenhelp.com materjale