Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Rasedus

Et rasedus kulgeks võimalikult meeldivalt ja ohutult, tasuks juba enne rasedaks jäämist kontrollida oma terviseseisundit ning astuda mõningaid ettevalmistavaid samme.

Mida saab naine teha enne raseduse planeerimist:

Vaktsiinid - kui sa pole varem põdenud tuulerõugeid ja punetisi, oleks soovitatav nende vastu kindlasti end vaktsineerida, kuna neisse nakatumine raseduse ajal põhjustab loote väärarenguid ja raseduse katkemist. Gripivaktsiin on soovitatav kõigile rasedust planeerivatele naistele, kuna gripp võib raseduse ajal kulgeda väga raskelt.
Foolhape - enne raseduse planeerimist ning kuni 12. rasedusnädalani võiksid kõik naised võtta 400 mikrogrammi foolhapet, mis toetab loote kesknärvisüsteemi arengut.
● Alkoholi-, tubakatoodete ja narkootiliste ainete tarvitamise lõpetamine.
Naistearsti külastamine - testid suguhaiguste suhtes ning vajadusel ka PAP-test.
Hambaarsti külastamine - katkised ja põletikulised hambad võivad takistada rasestumist ning põhjustada rasedusaegseid probleeme.
Tervislikud eluviisid - töökoormuse ja stressi vähendamine, mitmekesine ja tervislik toit ning piisav liikumine.
● Tervisliku kehakaalu saavutamine ja hoidmine.
● Krooniliste haiguste esinemise korral on soovitatav pidada nõu oma perearsti või raviarstiga, et veenduda oma haiguse ja raseduse kokkusobivuses, vajadusel korrigeerida raviskeeme ja planeerida kroonilise haiguse rasedusaegset jälgimist.

Mida saab mees teha enne raseduse planeerimist:
Testimine sugulisel teel levivate haiguste suhtes.
Tervislikud eluviisid - töökoormuse ja stressi vähendamine, mitmekesine ja tervislik toit ning piisav liikumine.
● Tervisliku kehakaalu saavutamine ja hoidmine.
● Alkoholi-, tubakatoodete ja narkootiliste ainete tarvitamise lõpetamine.

Kui oled seni kasutanud rasestumisvastaseid vahendeid, siis võib rasedust planeerima hakata kohe pärast rasestumisvastase vahendi eemaldamist või kasutamise lõpetamist. See tähendab, et ei ole vaja enne rasedaks jäämist pausi pidada.

Rasestumisel on üheks kõige määravamaks teguriks naise vanus. Rasestumine on kõige tõenäolisem, kui elatakse regulaarset suguelu, ilma kaitsevahenditeta 2-3 korda nädalas. Sellisel juhul jääb alla 25-aastastest naistest 80-90% rasedaks esimese aasta jooksul, 95% rasestub kahe aasta jooksul. 25‒30-aastastest naistest on võimalus aasta lõpuks rasestuda 70‒79%, 35‒40-aastase naiste seas on aasta lõpuks rasestumise tõenäosus 50‒59%. Arstile peaks pöörduma, kui aasta jooksul pole hoolimata sellekohasest soovist rasedust tekkinud. Seega, rasedus võib tekkida kohe pärast rasestumisvastaste vahendite kasutamise lõpetamist, aga enamasti läheb raseduse tekkimiseks aega mõned kuud kuni aasta.