Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Soovin rasedust katkestada

Kui oled otsustanud raseduse katkestada, tuleb abordieelseks nõustamiseks ja abordile saatekirja saamiseks pöörduda naistearsti vastuvõtule kas naistenõuandlas või noorte nõustamiskeskuses. Arstile aega broneerides tasub kindlasti öelda, et soovite katkestada rasedust, siis saab vastuvõtuks aja kiiremini.
Vastuvõtul naistearst diagnoosib raseduse ning täpsustab raseduse suuruse. Raseduse suurust arvutatakse lugedes päevi alates viimase toimunud menstruatsiooni esimesest päevast. Kui menstruatsioonid on väga ebaregulaarsed või kui viimase menstruatsiooni toimumise aega ei teata, hinnatakse raseduse suurust ultraheliuuringu alusel. Arst võtab analüüsid sugulisel teel levivatele haigustele nii emakakaelalt kui ka verest, lisaks tehtakse ka tavaline kliinilise vere analüüs ning määratakse veregrupp ja reesusfaktor. Vajadusel võetakse emakakaelalt PAP-test. Seejärel nõustab arst Teid raseduse katkestamise võimalustest ja meetoditest ning tuleb teha valik, kas soovitakse medikamentoosset või kirurgilist aborti. Oma otsus ja nõusolek tuleb vormistada kirjalikult - vastavale nõusolekulehele tuleb anda oma allkiri. Seejärel broneerib arst Teile aja abordiks haiglasse või naistenõuandlasse ning kutsub umbes 2-3 nädala pärast tagasi järelkontrolli, et hinnata, kas abort on toimunud.
Juba abordile suunamise vastuvõtul tuleb kindlasti arutada arstiga ning otsustada, kuidas edaspidi ennast soovimatu raseduse eest kaitsta. Kui olete otsustanud raseduse katkestada, tuleb kindlasti kasutada mõnda tõhusat rasestumisvastast vahendit  (implantaat, spiraal, pillid, plaaster, tuperõngas), et edasisi soovimatuid rasedusi vältida. Enamikku rasestumisvastaseid vahendeid tuleks hakata kasutama raseduse katkestamise päeval või hiljemalt abordile järgneval päeval, nii saavutatakse kohene rasestumisvastane kaitse, sest võimalus uuesti rasestumiseks tekib juba enne järgmist menstruatsiooni.