Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Medikamentoosne ehk tabletiabort

Medikamentoosne abort on raseduse katkestamine tablettide abiga. Medikamentoosse raseduse katkestamise käigus kasutatakse kaht ravimit: mifepristooni ja misoprostooli.  Tablettidega on võimalik rasedust katkestada kuni raseduse kestuseni 11 nädalat ja 6 päeva,  lugedes alates viimase toimunud menstruatsiooni esimesest päevast. (Varem kehtis piirang, kus tabletiabort oli lubatud kuni 63. raseduspäevani, kuid enam seda piiri pole.) Tabletiabort on ohutu ja tõhus raseduse katkestamise viis.

Protseduur ja toimemehhanism
Medikamentoosse raseduse katkestamise käigus kasutatakse kaht ravimit: mifepristooni ja misoprostooli.
Mifepristoon ehk "esimene" tablett manustatakse suu kaudu kas esimesel arsti külastusel või muul kokkulepitud ajal. Mifepristoon ei lase toimida kollaskehahormoonil, see algatab abordi protsessi muutes lisaks emaka misoprostoolile vastuvõtlikumaks ning pehmendab emakakaela. Pärast mifepristooni manustamist võib tekkida veritsus või kõhuvalu, aga ei pruugi.
Misoprostool manustatakse tavaliselt 36-48 tundi pärast esimese tableti kasutamist kas haiglas või naistenõuandlas, enamasti tupe kaudu. Misoprostool põhjustab emaka kokkutõmbeid ning samuti pehmendab emakakaela ning soodustab selle avanemist. Sõltuvalt raviasutusest jääb patsient pärast misoprostooli manustamist mõneks tunniks jälgimisele või lubatakse kohe pärast tablettide panemist koju. Toime avaldub (st tekib veritsus suguteedest) enamasti 2-6 tunni jooksul.
Kahe ravimi koostoimel tekkivate valulike emaka kokkutõmmete mõjul surutakse raseduskude emakaõõnest välja, selle märgiks on veritsus, mis on enamasti vererohkem ning pikema kestusega kui menstruatsiooni ajal. Veritsus võib kesta 2-3 nädalat.
Kui misoprostooli kasutamisest järgnevaks päevaks pole verejooksu tekkinud, tuleks pöörduda uuesti samasse haiglasse, kus rasedus katkestati.

Medikamentoosse abordi eelised:
+ Ohutu raseduse katkestamise meetod.
+ Kuni 95% tõhus.
+ Odavam meetod.
+ Loomulikum protsess.
+ Ei kasutata narkoosi ega kirurgilist emakaõõne puhastust.
+ Privaatne.

Medikamentoosse abordi puudused:
- Võivad esineda kõrvaltoimed: iiveldus, oksendamine, temperatuuri tõus, alakõhuvalud, rohke ja pikalt kestev veritsus.
- Võib vaja minna rohkem visiite arsti juurde.
- Abordi toimumise kinnitab arst järelkontrollis.
- Harva võib juhtuda, et rasedus ei katke.
- Võib tekkida vajadus hiljem siiski kirurgiliseks protseduuriks, aga seda juhtub harva.