Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Kas seksuaalset identiteeti peaks teadma?

Küll ja veel on ka selliseid inimesi, kes ei taha või ei oska oma seksuaalset identiteeti seletada. Seetõttu on tänaseks tuntud LGBT lühendit täiendatud Q-tähega, millele vastab sõna questioning ehk „küsiv“. Üsna paljud noored, kes on alles alustamas seksuaaleluga, kuuluvad vähem või rohkem küsivasse kategooriasse. Samuti kuuluvad sinna ka vanemad ja seksuaalselt kogenumad inimesi. Mõni inimene, kes on end teismeeas defineerinud näiteks heteroseksuaalina, võib vanemas eas tunnetada end näiteks biseksuaalina, samuti võib end geina tajuv inimene hiljem tunda end heteroseksuaaline jne. Selliseid muutuseid ei saa sunniviisiliselt esile kutsuda: kui nad tekivad, siis nad tekivad aegamööda ja loomulikult. Kellegi sundimine „identiteeti muutma“ pole ei eetiline, vajalik ega võimalik ning saab lõppeda vaid vaimse traumaga. On ka täiesti võimalik, et nö. „muutused“ seksuaalses identiteedis on tingitud vaid sellest, et eelnevalt on oma „õiget identiteeti“ alla surutud hirmust.
Mis loeb on see, et oma seksuaalse identiteedi määramine on midagi, mis osadele inimestele tõsiseid raskusi valmistab. Pole ennekuulmatu, et selline määramatus tekitab inimesele endale suurt muret. Tasub meeles pidada, et inimeste seksuaalsus on tervikuna niivõrd rikkalik, et selgete eristuste tegemine nagu heterodeks ja geideks lahterdamine, jääbki alati ülelihtsustatuks ja vigaseks tegevuseks. Mõne jaoks kehtivad praegused eristused paremini kui teiste jaoks, aga see ei tähenda, et teiste seksuaalne identiteet selle tõttu vähem täisväärtuslik oleks. See, et me midagi päris täpselt sõnadesse panna ei oska, ei tähenda, et seda poleks olemas. Seega ei tasu liialt pead murda selle üle, mis on kellegi seksuaalne identiteet: tasub vaid kuulata oma südant ja kirgi ja käituda nende järgi nõusoleku põhiselt ning üksteist austaval viisil. Lõppkokkuvõttes ju ei loe, miks me kellegi poole tõmbume: loeb vaid see, mida me selle inimesega olles tunneme.

Kelle juurde pöörduda kui seksuaalsus muret valmistab?

Kui seksuaalne identiteet valmistab muret või tekitab niisama küsimusi, siis võib julgelt alati pöörduda amor.ee seksuaalnõustajate poole, mida saab teha veebivahendusel ja anonüümselt. Ühtlasi on Eestis olemas LGBT ühing, kelle poole saab alati pöörduda küsimustega oma seksuaalsuse osas, eriti kui need puudutavad vähemuses olevaid seksuaalseid identiteete. LGBT ühingu alt toimib OMA Keskus, kus aeg-ajalt leiavad aset vestlusõhtud seksuaalse identiteedi mõistmise kohta.