Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Transsoolisus

Nagu mainitud, siis kuulub LGBTQ lühendi sekka ka T ehk transsoolisus.   Oluline on meeles pidada, et ehkki LGBTQ lühend käsitleb eeskätt seksuaalseid identiteete, puudutab transsoolisus vaid sooidentiteeti. Teisisõnu pole transsoolisus seotud seksuaalse tõmbega, vaid sellega, millise soona end tajutakse. Näiteks on transsooline inimene, kes on sündinud mehena ent tunneb ennast naisena ning soovib naisena elada, ent see sama inimene võib sellegipoolest olla näiteks heteroseksuaal. Selline inimene võib endast mõelda kui „transnaisest“. Sarnaselt võib pidada „transmeheks“ inimest, kes sündis naisena, end kes tajub end mehena. Transsoolised inimesed võivad tarvitada suguhormoone ning läbida kirurgilisi protseduure, et oma välimist sugu rohkem sisemise sooga lähendada. Osad transsoolised otsustavad selliseid protseduure mitte läbida, ent sellegipoolest tajuvad end vastassoona. See, kui tajutakse end transsoolisena, ei tähendagi kohe seda, et peaks enda välimust muutma hakkama. Samuti ei loeta transsooliseks inimest, kellele lihtsalt meeldib riietuda vastassoo moodi.

Transsoolisus võib avalduda juba väga varajasest east ning sarnaselt seksuaalsele identiteedile ei ole see midagi, mida peaks ravima või muud moodi muutma. Vanemad, kes aktiivselt võitlevad oma lapse transsoolisuse vastu, võivad seda last hoopis traumeerida. Transsoolised inimesed on terved ja tavalised inimesed, kes on täpselt samamoodi võimelised looma armastavaid ja teineteist toetavaid suhteid nagu teised inimesed.

LGBT Ühingu kodulehelt leiab info transsoolistele inimestele, nende lähedastele ja spetsialistidele näiteks identiteedi, Eesti seaduste, võimalike meditsiinitoimingute ja nõustamise kohta.

Transsoolisuse kohta saad lugeda siit.