Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Seksuaalsed reaktsioonid ja nauding

Seksuaalse erutuse tekke võib tinglikult jagada nelja faasi:
1. iha ehk seksuaalse sisuga mõtted, fantaasiad, soov seksuaalsete tegevuste ja naudingu järele;
2. erutus ehk vastavad kehalised muutused, milleks võivad olla näiteks südametöö kiirenemine, hingeldamine, suguelundite täitumine verega ning suurenemine, erektsioon ehk peenise kõvastumine, tupe märgumine, nahaõhetus jpm;
3. orgasm;
4. erutuse vaibumine.

Vahel kulgevad seksuaalsed reaktsioonid eelpool toodud järjekorras, aga mitte alati. Kõik need faasid kulgevad erinevatel inimestel erineval moel ning võivad muutuda ka vahekorrast vahekorda. Samuti võivad seksuaalsed reaktsioonid tekkida ilma seksuaalsete tegevusteta, nii partneriga koos olles kui ka üksi. Mõnel inimesel on sageli seksuaalse sisuga mõtteid ja fantaasiaid, teine ei mõtle neist asjust peaaegu kunagi või üldse mitte. Mõnel inimesel tekib seksuaalne erutus iseenesest, teisel vajab see pikka eelhäälestumist, stimuleerimist, keskendumist ning turvatunnet või ei tekigi. Ka orgasmi saavutavad mõned inimesed väga hõlpsalt, mõni on suuteline kogema järjest mitmeid orgasme, samas teised jälle vajavad orgasmini jõudmiseks pikka stimuleerimist või ei saavutagi seda. Kõik need variandid on normaalsed.
Orgasm seisneb nii meestel kui naistel vaagnapõhjalihaste kontrollimatutes rütmilistes kokkutõmmetes, millele eelneb või kaasneb füüsilise naudingutunde haripunkt ning millele järgneb erutuse vaibumine. Enamasti käivad meestel orgasm ja ejakulatsioon ehk seemnepurse käsikäes. Samas esineb ka mehi, kes jõuavad orgasmini ilma seemnepursketa. Samuti, kui enamasti naistel orgasmiga ejakulatsiooni ei kaasne, leidub ka naisi, kel siiski orgasmi ajal kusitist läbipaistvat vedelikku eritub (tegu ei ole uriiniga).

Käsikäes kehaliste reaktsioonidega seksuaalsele erutusele võidakse kogeda ka mitmeid emotsionaalseid muutusi. Kui seksuaalsed tegevused või kehalised tundmused on meeldivad, võib see esile kutsuda rõõmu, õnnetunnet, lähedustunnet ja armastust partneri suhtes, enesega rahulolu, uhkust, tunnet, et ollakse tahetud ja seksikas ja palju muid tundeid. Samas võivad tekkivad tunded olla ka vastakad (st tuntakse korraga nii meeldivaid kui ka ebameeldivaid emotsioone) või häirivad. Häirivateks tunneteks võivad olla hirm, häbi, süütunne, alaväärsus, ebakindlus jpm. Kõik tekkivad tunded on loomulikud. Kui seksuaalsete reaktsioonide või tegevustega kaasneb ebameeldivaid tundeid, tasuks nõu pidada iseenda ja partneriga, vajadusel ka noortenõustaja või psühholoogiga.

Kõigis seksuaalse erutuse faasides viibimine võib olla nauditav. Üks peamisi põhjuseid ja motiive, miks inimesed seksuaalseid tegevusi (fantaseerimine, eneserahuldamine, seksuaalvahekord) teevad, on soov naudingu järele. Lisaks füüsilisele erutusele ja naudingule võib kaasneda ka vaimne ja emotsionaalne rahulolutunne.
Seksuaalsetest tegevustest saadavat rahuldust aitab suurendada see, kui orgasmini jõudmisele keskendumise asemel püütakse püsida hetkes ning nautida lähedust ja hellitusi. Nii eneserahuldamise kui ka seksuaalvahekorra puhul tasub keskenduda kogu protsessile. Selle asemel, et alustada kohe suguelundite stimuleerimist, võib mõlema partneri jaoks naudingut suurendada see, kui eelnevalt tehakse muid meeldivaid tegevusi (tantsimine, kallistamine, suudlemine, massaaž jne) ning hellitatakse kogu keha. Nahk on väga tundlik ning selle puudutamine erineval moel ning erinevates paikades võib olla meeldiv ja erutav. Hellitusi võib jagada käega silitades või mudides või suu või keelega stimuleerides jne. Iga inimese ja paari jaoks on lõpmata hulk erinevaid võimalusi, kuidas seksuaalse rahulduseni jõuda ning mida rohkem end tundma õppida ning mida avameelsemalt partneriga suhelda, seda suuremat ning mitmekesisemat naudingut on võimalik kogeda.

On inimesi, kes pole seksuaalsest naudingust huvitatud või ei koge seda ühegi tegevuse juures. Vahel võib juhtuda, et mõni seksuaalne tegevus osutub ebameeldivaks või tekitab vastakaid tundeid. Kõik see on normaalne. Siis võib inimene langetada otsuse, kas ta soovib seksuaalset tegevust jätkata ning soovi korral see tegevus lõpetada. Nõustaja poole tuleks pöörduda, kui seksuaalse sisuga mõtted, lähenemised ja tegevused tekitavad alati suurt hirmu ning ainult väga tugevaid ebameeldivaid tundeid.