Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Seksuaalsuse trepiastmed

Seksuaalne eneseavastus on midagi, mida me kõik elu jooksul läbime. See hakkab juba imikueas, mil õpime nautima erinevaid tajusid, ning on reeglina intensiivsem teismeliseeas. Ka täiskasvanueas võib palju oma seksuaalsuse juures veel avastada.
Meie kõigi seksuaalsus avaldub natukene erinevalt ning keegi meist ei peaks seksuaalsust väljendama viisil, mis temale ei sobi. Seejuures tasuks rõhutada, et seksuaalsus hõlmab palju enamat kui lihtsalt seksi: ka näiteks igatsemine, hoolimine, imetlemine ja armastamine on osa meie seksuaalsusest. Seksuaalsus on seotud meie ihade ja nende täitmisega, ent seksuaalsed on ka need, kellel ihad puuduvad. Seksuaalsus on osa meist kõigist, sõltumata vanusest, isiklikest suhetest ja seksuaalsest aktiivsusest. Seksuaalsus on meie loomulik osa, kuidas iganes ta ka ei väljendu.

Seksuaalsuse trepp on kujund, mis aitab kirjeldada meie isiklikku teekonda oma seksuaalsuse avastamises. Samas ei pea seksuaalsest eneseavastamisest mõtlema kui trepist, vaid võib valida mõne endale sobivama väljendusviisi.
Seksuaalsuse trepi iga aste kujutab endast seda, kuidas me oleme valmis oma seksuaalsust väljendama. Samm edasi ei tähenda ilmtingimata sammu paremuse suunas: see tähendab lihtsalt seda, et oleme valmis oma seksuaalsust väljendama uutel viisidel. Näiteks võib olla samm edasi see, kui poiss soovib suudelda kaaslast, kellega on eelnevalt käest kinni hoitud. Oluline on aga meelde jätta, et meie kõigi trepid on erinevad ning me kõik läbime neid vaid endale sobivas ulatuses endale sobival kiirusel. Meie isiklik seksuaalsuse trepp võib omada palju rohkem või palju vähem astmeid kui mõne teise inimese seksuaalsuse trepp, sest meie valmisolek uuteks avastusteks ja seksuaalseks väljenduseks ongi erinev. Näiteks võib mõni inimene olla valmis seksiks 16-aastaselt, mõni teine alles 24-aastaselt. Mõni inimene aga ei pruugi kunagi soovida seksuaalvahekorda. Kõikide nende inimeste seksuaalsuse trepp näeb natukene erinev välja, aga nad kõik on omavahel võrdsed. Oluline on käia vaid mööda enda treppi vastavalt enda valmisolekule ja mugavustundele. Mitte keegi ei tohiks tunda end sunnituna astuma järgmist sammu oma eneseavastuses, et vastata teiste ootustele või nõuetele. Samuti pole õiget vanust mõne sammu astumiseks. Inimene võib avastada oma seksuaalsust ka veel hilises täiskasvanueas ja selles pole midagi imelikku.
Selleks, et saada selgem pilt sellest, kuidas üks seksuaalsuse trepp välja võib näha, toome välja nö. klassikalise trepi. Kindlasti ei tohiks selle teksti lugeja tunda, et tema trepp peab vastama klassikalisele trepile: julgustame kõiki mõtlema välja oma treppe ja neid mööda käima, kui soov tekib.
I aste: Paljude jaoks kujutab esimene trepiaste seda aega, mil mõistame, et meie vanemad moodustavad paari: see on aeg, mil mõistame inimestele loomulikku kiindumust teineteise vastu.
II aste: Teise astmena võib välja tuua näiteks iidoliarmastust, mis on aeg, mil meil on kombeks armuda mõnda enda eeskujusse, olgu selleks näiteks lemmiklaulja või –näitleja.
III aste: Iidoliarmastusele võib järgneda aeg, mil armume inimestesse meie ümber: klassikaaslased, mängukaaslased jne. Reeglina ei julgeta seda armastust kohe väljendada, vaid hoitakse seda tükk aega südames, isegi aastaid.
IV aste: Armastus meile lähedaste inimeste vastu võib olla nii tugev, et astume järgmise sammu ning räägime sellest armastusest sõpradega.
V aste: Kui oleme armastusest rääkinud sõpradele, siis järgmine samm võib olla see, et julgeme oma imetletud inimesele armastust avaldada. Pole ebatüüpiline, et armastust avaldatakse enne seda, kui sõpradele räägitakse.
VI aste: Sageli on esimene viis, kuidas me oma kiindumust füüsiliselt väljendame käest kinni hoidmine.
VII aste: Käest kinni hoidmisele võib järgneda suudlemine, kui mõlemad partnerid seda soovivad.
VIII aste: Suudlemisele võib omakorda järgneda kaisutamine, kui seda soovitakse.
IX aste: Klassikalise trepi viimaseks astmeks loetakse aega, kui inimene tunneb, et ta on valmis astuma seksuaalvahekorda. Valmisolek seksiks ei tähenda seda, et inimene kohe hakkab seksima: oluline on mõelda selle üle, millal seda soovime teha. Ehkki seda sammu loetakse viimaseks sammus klassikalises trepis, ei pruugi see tegelikult olla lõpp meie seksuaalsetele avastustele. Samamoodi ei pruugi valmisolek seksiks olla kõigi seksuaalse eneseavastuse osa.