Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Ohu märgid

Ohu märgid, mis näitavad, et lähisuhtes on probleeme:
-     Ta võib teha midagi ebameeldivat ja väidab, et teeb seda selle pärast, et ta armastab sind. Peale ebameeldivaid juhtumeid ta vabandab, toob lilli, avaldab armastust. Väidab, et seda ei juhtu enam kunagi ja ometi korduvad need asjad uuesti. Ta püüab sind veenda, et see kõik oli sinu süü või süüdistab kõiki teisi.
-     Ta võib olla on meeletult armukade. Ta ei taha, et sa veedaksid aega oma sõpradega või perekonnaga, et sa käiksid väljas, et sa võtaks vastu kui klassivend või klassiõde helistab. Ta väidab, et tahab sind ainult endale ja olla sinuga iga sekund. Ta jälitab sind. Ta ei arvesta sinu arvamuste ega tunnetega.
-     Ta tahab kontrollida kõike. Kuhu sa lähed. Mida sa teed. Kellega sa oled. Mida sa kannad. Ta võib ähvardada ennast tappa. Ta võib levitada sinust kuulujutte. Ta ei aktsepteeri „ei“ vastuseid.
-     Ta võib karjuda, solvata, mõnitada, alandada. Ta võib nimetada sind inetute nimedega. Ta ähvardab sind: kui sa ei tee, nagu ma ütlen, siis …. Ta tekitab sinus hirmu.

Seda kõike nimetatakse vägivallaks ja sageli lisandub vaimsele vägivallale füüsiline vägivald. Inimesed ei muutu suureks saades äkki vägivaldseks. Vägivald avaldub nende käitumises juba varem – oma lähisuhtepartneri puhul tuleb osata seda tähele panna.

Vägivaldne käitumine ei kao. Vägivallal on tavaks korduda ja muutuda (elu)ohtlikuks!
Eesti politseis registreeritakse keskmiselt 2500 lähisuhtevägivalla (vägivald lähisuhtepartneri, abikaasa või/ja teiste lähedaste suhtes) juhtumit aastas – see on umbes 6 juhtumit iga päev. Paljud, ilmselt suurem osa, aga jäävad teadmata, sest häbitundest, kartusest, et neid usuta või hirmust jäävad need sageli teatamata.