Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Rindade arengu algus

Rindade arengu algus on üks esimesi märke murdeea saabumisest. Kui poistel ja tüdrukutel on rinnanibud üsna sarnased, siis umbes 9–11-aastasel tüdrukul hakkavad rinnad kasvamisest märku andma. Vaevumärgatavalt muutuvad nibud veidi tumedamaks, hellaks ja katsudes valulikuks, ja nibu ümbritsev nibuväli kummub ettepoole, moodustades rinnamügariku. Tiheneb ka nibu ise, nibuvälja ümber võivad ilmuda mõned karvad. Sageli on üks rind teisest suurem. Mõnikord kaob see erinevus rindade kasvades, mõnikord aga mitte. Sageli arenevad rinnad erineva kiirusega ja võivad seetõttu olla erineva suurusega. Rinnad saavad oma arenguga valmis 16.-17.eluaastaks, ja selleks ajaks on nad  üsna ühesuurused. Kui väike suurusevahe jääbki, on see enamasti väliselt märkamatu.

Rinna sisemus koosneb rasvkoest, mis naissuguhormoonide toimel rinda koguneb ja neile iseloomuliku kuju annab, näärmekoest e. piimanäärmetest, mille ülesanne teadagi on lapsele piima valmistamine, ja sidekoest, mis kõike seda koos hoiab. Näärmetest väljuvad piimajuhad, mis avanevad pisikeste augukestena nibu pinnale. Tagantpoolt toetab rindu suur rinnalihas. Veidi lihaskiude on piimanäärme sagarike ümber ja nibuväljas, see annab võimaluse külmast, erutusest või ärritusest kokku tõmbuda.


Pilt: "Seksuaalkasvatus. II-III kooliaste. Õpetajaraamat" (Tallinn, 2005)

Rindade kuju ja suurus on igal naisel erinev, see ei mängi mingit rolli võimes tunda seksuaalset erutust, toota piima ja imetada. Raseduse ajal võivad rindadele tekkida valkjad triibud, tundub, nagu tahaks nahk rebeneda. Aja jooksul need triibud tuhmuvad ja muutuvad vähemmärgatavaks. Rinna suurus ja kuju ning näärmekude muutuvad elu jooksul vastavalt hormonaalsetele mõjutustele. Neid võivad muuta  rasedus, imetamine, üleminekuiga, vähesel määral ka hormoonravi kasutamine. Ka enne menstruatsiooni võivad rinnad olla veidi tursunud ja hellad. Rindade suurust ja väljanägemist mõjutab suuresti ka kehakaal. Samuti võib erinev olla nibude suurus ja kuju: need võivad olla suured ja etteulatuvad, lamedamad või suisa sissepoole pöördunud.

Naise rindu nähakse sageli seksuaalsuse, naiselikkuse ja külgetõmbe sümbolina. Suhtumine naise rindadesse on läbi teinud arengu "seinast seina" - kord on olnud "moes" väikesed ja poisilikud, kord hiiglasuured lopsakad rinnad, kord on rinnahoidja soosingus, siis jälle mitte, kord on naised pidanud imetama last niikaua, kui võimalik, siis jälle rinnad kinni siduma ja imetamisest võimalikult kiiresti loobuma. Tänapäeval sunnib naist oma rindu tähelepanelikult jälgima vähihirm, samuti on aeg-ajalt „moes“ plastiliste operatsioonidega rinna suurendamine või vähendamine. Suhtumine oma rindade arengusse sõltub suuresti sellest, millises keskkonnas ollakse kasvanud, millised on olnud naise-eeskujud, ja kindlasti ka sellest, kuidas oma kehaga läbi saadakse - kas meeldib murdeeaga seotud "naisekssaamine" või ei. Oma uute kehavormidega tuleb vähehaaval kohaneda.

Rinna toetamiseks on välja mõeldud rinnahoidja. Samas võib alguses ja väikeste rindade puhul edukalt läbi ajada ka ilma. On tüdrukuid, kellel rinnahoidja kandmine parandab enesetunnet. Kaitseb see ka juhul, kui rinnanibud riiete pideva hõõrdumise tõttu valusad on. Sobiva rinnahoidja leidmiseks tuleb rinnahoidjat kaupluses selga proovida, abi õige suuruse leidmisel võib julgelt müüja käest küsida. Oluline on, et rinnahoidja oleks seljas mugav.