Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Nahk, higi ja rasu

Nahk tunneb ise ja tekitab meis tundeid, ta kaitseb meid ümbritseva eest ja samas ühendab meid sellega. Just nahk on see, mis tunneb teise olendi puudutust ja soojust, ning äratab tundeid. Sõltuvalt sellest, kuidas meid puudutatakse, tunneme rõõmu, iha, uhkust, vastikust või hirmu. Me vajame meeldivaid puudutusi samavõrd kui toitu või und. Sageli annab nahk meile teada, mida tunneme - mõnus soojus, hirmuhigi, tulipunased kõrvad, kananahk. Erinevates kultuurides taluvad inimesed teiste lähedust ja puudutusi erinevalt, sõltub sellest, kuivõrd väärtustatakse inimese õigust väljendada tundeid ja meeleolusid. Nahk mängib tähtsat osa väljanägemises ja enesetundes.

Higistamine on organismi loomulik toiming, see jahutab keha, eritab jääkaineid ja säilitab püsiva kehatemperatuuri. Enamasti on kõrge õhutemperatuur või liikumine higistamise põhjuseks. Ka stress võib põhjustada higistamist ja on üsna ohtralt meeldivaid või piinlikke hetki, kus keha higiga kattub. Inimesel on kahte liiki higinäärmeid. Ühed eritavad juba sündimisest saati lõhnatut soolast higi, teised aga moodustuvad murdeeas suguhormoonide toimel. Higistamine võib siis muutuda tugevamaks, tekib iseloomulik lõhn ja higi jääb nahale liimja kihina. Et ebameeldivat lõhna vältida, on hädavajalik küllaldane pesemine. Vähemalt kord päevas peaks pesema kehaosi, mis kõige rohkem higistavad: nägu, kaenlaalused, suguelundid ja jalad. Higistamise vältimiseks on soovitav kanda puuvillaseid rõivaid ja vältida sünteetilist pesu. Enamik inimestest vajab higilõhna vältimiseks deodoranti.

Lisaks higinäärmetele aktiveeruvad ka rasunäärmed, seda peamiselt meessuguhormoonide toimel. Rasu ülesanne on nahka kaitsta. Kui seda toodetakse suurtes kogustes (nagu murdeeas), võib rasu ummistada nahapoorid ning nahale tekib tumeda täpikesena rasukorgike (komedoon). Vinnid e. akne ongi rasunäärme põletik - bakterid tungivad pooridesse, musta täpikese ümber tekib punetus, koht on valulik ja peagi tekib ka kollakas mädakorgike. Kehal on iseloomulikke kohti, kuhu vinnid kõige enam armastavad tekkida. Need on nägu, eriti otsaesine, nina ümbrus ja lõug, aga ka rind ja selg.  Vinnid võivad oluliselt enesetunnet halvendada, otsustaval hetkel piisab ühestainsast ebasobivas kohas asuvast vinnist (näiteks nina otsas!). Vahendite valik, millega vinne ohjeldada, on segadusttekitavalt suur. Tasub usaldada nahaarsti, perearsti või noortenõustajat, eriti kui olukord hakkab kontrolli alt väljuma! Vinne pigistada pole soovitatav, kuna nii võib kergesti põletik veelgi süveneda ja hiljem jääda arm.