Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Menstruatsioonivalud

Umbes kolmandik naistest tunneb valusid vahetult enne menstruatsiooni ja selle esimestel päevadel. Vaid harva võib valu põhjuseks olla mõni naistehaigus (nt. endometrioos). See on heaks näiteks, et valu ei tähenda alati haigust, vaid on osa reeglipärasest keha toimimisest. Mõnikord on valu vähene ja seda võetakse kui tuttavat märki keha " õigest" funktsioneerimisest. Teistel on valu tugevam, võttes jõu ja tahtmise igapäevatoiminguteks. Põhjuseks arvatakse olevat prostaglandiinide sisaldus veres. Prostaglandiinid mõjutavad emakat ja see tõmbub kramplikult pingule. Tugev pinge halvendab emaka vereringet, nii, et see ei saa küllaldaselt hapnikku. Valutunde põhjustabki emakalihase hapnikuvaegus. Prostaglandiinide taseme tõus esineb vaid siis, kui munasarjas on valminud ja eritunud munarakk (ovulatsioon). Sellega on seletatav ka asjaolu, miks rasestumisvastaste pillide tarvitamisel valud kaovad või miks valud tekivad alles aasta pärast menstruatsioonide algamist murdeeas.

Võimalusi valude leevendamiseks on mitmeid:
• soojus: soe dušš või vann, kuuma veega kott või pudel alakõhule või seljale - lõõgastab lihaseid ja leevendab valu;
• massaaž: selja või alakõhu massaaž lõõgastab samuti;
• võimlemisharjutused: kehaline aktiivsus parandab verevarustust ja aitab valu leevendada (või tähelepanu sellelt kõrvale juhtida?). Tõsisemat füüsilist pingutust võiks sel ajal siiski vältida, kuid otsustada tuleb eeskätt enesetunde järgi.
• puhkus: piisav uni ja puhkus tõstavad oluliselt enesetunnet.

Kui need võtted ei aita, siis võib kasutada apteegi käsimüügis müügil olevaid valuvaigisteid, näiteks ibuprofeen, diklofenak, paratsetamool pakendil soovitatud piisavas annuses. Lisaks leevendavad menstruatsioonivalusid efektiivselt mitmed erinevad hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, mida saab retseptiga. Kui tavalised valuvaigistid ei aita, tuleb pöörduda arsti poole.