Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Korduma kippuvad küsimused

Suguelundite anatoomia ja murdeeas tekkivad muutused naistel

 • Neitsinahk

  Oleksin väga tänulik kui saaksin seletuse, misasi see neitsinahk täpselt on ja millest saab aru et neitsinahk on purunenud?

  Neitsinahaks nimetatakse kitsamat kohta tupe sissekäigus. Erinevatel naistel on see erineva ehituse ja kujuga, mõnel vaid vaevu aimatav ringjalt kitsam koht, teisel aga selgelt kitsas limaskestavolt tupe sissekäigus. Neitsinaha asukohta tupe sissekäigus saab ise sõrmega katsuda, samuti on see tunda näiteks menstruatsiooni ajal tampooni paigaldades ja ära võttes. Esimestel seksuaalvahekordadel, mil mees viib peenise tuppe, neitsinahk pinguldub ja venitub, see võib põhjustada ka valu. Mõnikord võib neitsinahk esimese seksuaalvahekorra käigus servast rebeneda ja veidi veritseda. Muretsemiseks pole põhjust, sest veritsus on enamasti vähene ja möödub iseenesest. Sageli möödub esimene seksuaalvahekord hoopis ilma valuta ja veretult, sest neitsinahk ei rebenegi, vaid ainult venitub. Esimest seksuaalvahekorda nimetati varem ka "süütuse kaotamiseks" ja seda sümboolses tähenduses: abielueelsed seksuaalsuhted polnud lubatavad. Tänapäeval on abielueelsed seksuaalsuhted inimeste väärtushinnangutes aina lubatavamaks muutunud.

 • Moodustis tupes

  Tampooni paigaldades tundsin tupes imelikku muna või moodustist, mis see on?

  Moodustis, mida tupes tundsite, on tõenäoliselt emakakael. Kui naine ei ole parajasti seksuaalselt erutunud, on tupp suhteliselt lühike ning emakakael asub tupeavause lähedal. Sel ajal on mõnel naisel võimalik emakakaela sõrmega katsuda. Emakakael on puudutades ümar ja sile, erinevatel naistel erineva suurusega, selle läbimõõt on tavaliselt 2-5 cm ja selle keskel võib tunda väikest nõgusust – see on emakakaela kanali suue.

 • Emakakaela "haavand"

  Olen 22-aastane naine. Käisin naistearsti juures ja mulle öeldi, et emakakaelal on väike haavand. Kas see on ohtlik? Kas seda peab ravima? Kui kaua see ravi võiks kesta?

  Tõenäoliselt pidas teie arst silmas piirdunud punetust emakakaelal, mis ümbritseb emakakaela kanali välissuuet. Varem nimetati seda ala "haavandiks", kuigi tegelikult ei ole tegemist haavandiga või haavaga, vaid loomuliku nähtusega emakakaelal. Nimelt, piir emakakaelakanalit vooderdava silinderepiteeli tüüpi limaskesta (naistearsti vaatlusel punane ja kohev ala) ja emakakaela tupepoolset osa katva lameepiteeli tüüpi limaskesta (vaatlusel roosam ja siledam ala) vahel on selgesti eristatav. Tegemist on loomuliku nähtusega, mida pole vaja ravida.
  Põletikku (sh punetust ja põletikulist voolust) ja teisi silmaga nähtavaid muutusi emakakaelal võivad tekitada ka seksuaalsel teel levivad haigused, hea- ja halvaloomulised kasvajad jm. Emakakaelal silmaga nähtavate haiguslike muutuste korral selgitab naistearst välja selle põhjuse ja määrab vastava ravi. Emakakaela põletikku võib põhjustada näiteks seksuaalsel teel leviv klamüüdia, gonorröa jt. Vaata ka: Papilloomiviirus, PAP-analüüs.

 • Erogeensed piirkonnad naistel

  Millised on naiste kõige erogeensemad piirkonnad? Kas need on igal naisel erinevad?

  Individuaalsed erinevused on tõesti üsna suured - seda nii stimulatsiooni koha, tugevuse kui ka rütmi osas. Põhimõtteliselt võib kogu keha olla erogeenne. Missuguste piirkondade stimuleerimine konkreetselt inimesel naudingutunnet esile kutsub, selgub katsetamise käigus. Paljudel naistel paiknevad peamised erogeensed piirkonnad kõrvadel, kõrvade taga, kaela külgmistel osadel ja „piimajoontel“ (kujuteldav joon, mis kulgeb rinnanibudest häbemekinguni). Edasi tuharad ja reie külgmised osad. Suurte häbememokkade tundlikkus võrdub umbes munandikoti tundlikkusega. Suurem on tundlikkus väikestel häbememokkadel ja kõige suurem kõdisti piirkonnas (ettevaatust - selle liiga tugev stimulatsioon võib olla valulik!). Väikeste häbememokkade ja kõdisti tundlikkus suureneb seksuaalse erutuse seisundis tunduvalt. Üheks oluliseks erogeenseks piirkonnaks on ka suu, mistõttu suudlemisel on seksuaalse erutuse tekkes tähtis roll. 

 • Menstruatsioon

  Mul hakkasid päevad. Mis on menstruatsioon ja miks on vaja menstruatsioonikalendrit?

  Menstruatsioon on regulaarne veritsus tupest. Selle põhjuseks on see, et igal kuul valmib naise munasarjas üks munarakk ning emaka limaskest valmistab ennast ette võimalikuks raseduseks. Kui aga rasestumist ei toimu, siis heidetakse vana limaskest emakast välja ning koos uue munaraku küpsemise algusega valmistatakse ka uus limaskest ette. Selle limaskesta irdumise tagajärjeks ongi veritsus ehk menstruatsioon. Seega tähistab esimene menstruatsioon, et oled saanud suguküpseks ja võid rasestuda.
  Menstruatsioonitsükkel on periood alates menstruatsiooni esimesest päevast kuni järgmise menstruatsiooni esimese päevani. Tsükli pikkus on keskmiselt 28 päeva, kuid see võib normaalselt kesta ka 21-35 päeva. Tsüklid muutuvad regulaarseks enamasti mõne aasta jooksul. Menstruatsioon kestab tavaliselt 3-7 päeva. Selle aja jooksul eritub umbes 100 milliliitrit verd (so umbes pool klaasi). Vere hulk võib olla erinevatel naistel erinev, mõnel naisel on tegemist pigem määrimisega, teisel võib verd tulla päris palju. Alguses võivad menstruatsioonid olla ka erineva pikkuse ja verehulgaga. Edaspidi peaks menstruatsioon hakkama toimuma tsükliliselt, umbes kord kuus, seejuures on umbes nädalane kõikumine normaalne. Oma menstruatsioonitsükli jälgimiseks ja paremini tundmiseks on soovitav hakata pidama menstruatsioonikalendrit, see tähendab, et kalendrisse tuleks märkida menstruatsiooni päevad. Selle järgi saab vaadata oma menstruatsioonitsükli pikkust ja menstruatsioonide kestvust. Kui tead oma menstruatsioonitsüklit, siis oskad oodata järgmist menstruatsiooni ning öelda ka günekoloogile, millal viimane menstruatsioon toimus.

 • Kõhuvalu menstruatsiooni ajal

  Miks valutab „päevade“ ajal kõht?

  Mõningane menstruaalvalu on loomulik ja see tekib järgmiselt: seoses verejooksu algamisega vabanevad emakas ained, mida nimetatakse prostaglandiinideks. Need põhjustavad tugevaid emaka kokkutõmbeid ja emakalihases tekib verevarustuse häire, mida naine võib tunda valuna. Osadel naistel esineb emakalihases prostaglandiine teistest rohkem ja selle põhjus on teadmata.  Menstruaalvalu saab leevendada ja kõige lihtsam vahend on apteegis käsimüügis olevad nn tavalised valuvaigistid (nt ibuprofeen). Rääkige oma murest noortenõustaja, naistearsti, perearsti, kooliarsti, vanemate või täiskasvanuga, keda usaldate. Valuvaigisti tuleks võtta kohe, kui valu tekib, mitte oodata, kuni valu muutub väljakannatamatuks. Vajadusel tuleb ravimit võtta korduvalt lubatud annuseid silmas pidades. See tähendab seda, et tabletid peaksid ka tööl võin koolis kaasas olema. Kui käsimüügi valuvaigistid ei aita, siis soovitame pöörduda naistearsti vastuvõtule, näiteks lähimasse noorte nõustamiskeskusesse, seal võib arst kirjutada välja tugevamaid valuvaigisteid.

 • Orgasm

  Ma ei saa vahekorda astudes oma partneriga orgasmi. Samas olen ma väga erutatud, kuid niipea kui partner paneb peenise tuppe, ma lõpuni minna ei suuda. Milles võiks olla probleem?

  Seksuaalse erutuse ja orgasmi tekkes on oluline kliitori ehk kõdisti stimulatsioon. Seksuaalse erutuse korral täitub kliitor verega ja muutub eriti tundlikuks. Kliitorit saab stimuleerida mitmel moel: partner hellitab keelega või sõrmega või valides selliseid asendeid, kus näiteks partneri häbemeluu surub õrnalt kõdistile vms. Ka võib naine ise oma kliitorit käe või vibraatoriga stimuleerida. Sageli on probleemiks partnerite vähene suhtlemine seksuaalteemadel. Kui partnerid räägivad avameelselt seksuaalteemadel, juhendavad üksteist, siis enamasti leitakse koos lahendus, mis mõlemale partnerile sobib. Tähtis on anda partnerile teada, missugused puudutused pakuvad Teile kõige enam naudingut ning kui pikka eelmängu Te piisava erutustaseme saavutamiseks vajate. Orgasmi mittesaamine võib ka olla seotud alateadliku/teadvustamata hirmuga enesekontrolli kaotamise ees või hoopis suure püüdega orgasmi saada. Soovi korral on Teil võimalik pöörduda edaspidise nõuande saamiseks seksuaalnõustaja vastuvõtule lähimasse noorte nõustamiskeskusesse.

 • Vaginism

  Mis võib olla põhjuseks, kui  vahekorda pole võimalik astuda, sest  lihtsalt ei "mahu"? Kas põhjus võib olla see, et naine on liialt pinges või võib olla tegemist millegi muuga?

  Seksuaalvahekorra ebaõnnestumise põhjuseks võib olla tahtele allumatu tupelihaste kramplik kokkutõmme ehk vaginism. Kui naine on mures või pinges eelseisva vahekorra pärast, kardab valu või soovimatut rasedust, või on tal olnud varasemaid ebameeldivaid seksuaalkogemusi, siis võib tekkida tupelihaste kokkutõmme, millega kaasneb ka tahtele allumatu reielihaste pingutamine. Taolises olukorras peenise viimine tuppe ebaõnnestub. Abi on siin probleemi teadvustamisest, võimalikust soorituspingest vabanemisest, partnerite soovist üksteist aidata, spetsialisti (naistearsti ja/või psühholoogi) poole pöördumisest. Naistearsti vastuvõtul saab kindlaks teha, kas ei esine harvaesinevat liigkitsast neitsinahka või mingit muud olukorda, mis takistab vahekorda. Naistearst saab õpetada ka võtteid ja harjutusi, kuidas tupelihaste kokkutõmmet leevendada. Samuti saab arutada, kuidas suurendada naudingut ja soodustada lõõgastumist intiimses olukorras. Psühholoog aitab teadvustada võimalikku läbielatud traumat varasemas elus või pingesituatsiooni seoses seksuaalsusega. Samuti püütakse vabaneda soorituspingest ja arutada partneritevahelisi suhteid seoses esilekerkinud probleemiga. Seega soovitame oma partneriga avameelselt rääkida, arutada võimalikke põhjusi, miks taoline olukord tekib ning arutada, mida te saaksite ise teha. Vajadusel soovitame pöörduda spetsialisti vastuvõtule. Vaginism on pea sajaprotsendiliselt "ravitav".

 • Emaka polüüp

  Mul kahtlustatakse emaka limaskesta polüüpi. Kas see tähendab operatsiooni? Ma pole veel sünnitanud. Kas polüüp või selle eemaldamine takistab rasestumist? Olen väga mures.

  Polüübiks nimetatakse limaskestast lähtuvat healoomulist vohandit. Emaka ja emakakaela limaskestast lähtunud polüüpe võib esineda igas vanuses naistel, sagedamini küll alates 40ndatest eluaastatest. Polüüpide tekkemehhanism pole täpselt teada. Arvatavalt võivad polüübid kergemini tekkida hüperplastilise endomeetriumi (paksenenud emaka limaskesta) taustal, mille põhjuseks on naissuguhormooni liigne toime emakasse. Polüüpide korral võivad menstruatsioonid olla vererohked, esineda võib menstruatsioonidevahelisi ebakorrapäraseid verejookse või „määrimisi“, tupevooluse suurenemist ja veritsusi vahekorrajärgselt. Mõnikord polüübid kaebusi ei põhjusta ja neid diagnoositakse juhuslikult, näiteks ultraheliuuringul.
  Emakaõõne polüübi korral, kui tekivad eelnimetatud kaebused on vajalik polüübi eemaldamine lühiajalises narkoosis hüsteroskoopilise operatsiooni käigus, mil emakaõõnt saab vastava instrumendi abil vaadelda. Operatsiooni käigus eemaldatakse emakaõõnest polüüp, emakas säilib terviklikult. Polüübi eemaldamine ei takista hilisemat rasestumist. Pigem võib eemaldamata polüüp takistada raseduse tekkimist. Sageli on polüüpide taastekke tõkestamiseks vajalik pärast operatsiooni veel emaka limaskesta liigset paksenemist pärssiv ravi.

 • Tupe valulikkus pärast vahekorda

  Olen 23aastane tütarlaps, kel esimene vahekord juba aastaid selja taga. Viimasel ajal on uue seksuaalpartneriga tekkinud kummalisi vahekorrajärgseid reaktsioone. Oleme iga kord kasutanud kondoomi, lisaks võtan mitu aastat pille. Peale vahekorda on tupp valulik ja häbememokad paistes, nii et valus istudagi. Olen väga mures, loodan,et saate mulle nõu anda.

  Selline valulikkus ja turse häbememokkade piirkonnas võib olla tingitud erinevatest põhjustest. Näiteks võib see olla seotud üleliigse hõõrdumisega seksuaalvahekorra ajal. See omakorda võib olla tingitud näiteks liiga pikast peenise liikumise ajast tupes, mis tekitab mehaanilise tupe limaskesta vigastuse ja valulikkuse. Põhjuseks võib olla ka tupe ebapiisav märgumine enne peenise tuppe viimist. Seksuaalse erutuse korral tekib tupe limaskesta kaudu tuppe niiskust, mis peaks hõlbustama peenise tuppe viimist ja liikumist, ilma et tekiks üleliigset hõõrdumist. Mõnikord on naise seksuaalne erutus lihtsalt ebapiisav selleks hetkeks, kui peenis tuppe viiakse. Sellisel juhul tuleks mõelda, kas see nii võib olla, ning kuidas vajalikku erutust saavutada - pikendades, muutes või tekitades nn «eelmängu», s.t. vastastikuseid seksuaalseid hellitusi enne peenise tuppe viimist. Seksuaalse erutuse saavutamiseks võib kasutada ka eneserahuldamist. Mõnikord võib ka piisava seksuaalse erutuse korral olla tupe niiskumine ebapiisav. Sellisel juhul võib abi olla libestitest ehk lubrikantidest (saadaval apteekides ja suuremates poodides). Soovitan esimesel võimalusel külastada ka naistearsti, sest mõnikord võib ka ravimata tupepõletik (näiteks tupe seenpõletik) taolisi kaebusi tekitada. Kui partneriga arutades olukord ei laabu, siis soovitan pöörduda seksuaalnõustaja vastuvõtule - vastava lisaerialaga naistearstid ja psühholoogid töötavad mitmetes noorte nõustamiskeskustes.

 • Vähene seksuaaliha

  Olen 22-aastane naine. Mul ei teki üldse seksiisu ja erutustunnet. Kas see võib olla tingitud antibeebipillidest, olen neid mitu aastat järjest võtnud? Seksuaalelu on meil pea olematu. Ma tahaks väga, aga ma lihtsalt ei erutu. Kas on olemas kohta, kuhu pöörduda ja kas on mingeid ravimeid?

  Seksuaalvahekorra sagedus ei pruugi olla otseselt seotud iha ja naudinguga. Mõned paarid seksivad harva, kuid tunnevad suurt iha teineteise vastu. Seksuaalne iha on erinev erinevatel inimestel ja ühel inimesel erineval ajal. Võib ka nii olla, et üks partner soovib rohkem oma seksuaalset iha väljendada ja seksuaalvahekorras olla kui teine. Ka paarisuhte kestel võib iha väheneda ja suureneda, sõltuvalt sellest, kui pikalt on koos oldud, kui lähedaseks on saadud või hoopis omavahel võõraks jäädud. See, kuidas partnerid oma seksuaalsust väljendavad, oma keha tunnevad, partnerit hellitavad ja suunavad ennast hellitama, mängib kindlasti olulist rolli iha tekkes ja suurenemises. Kui iha kord on tekkinud, siis ei pea selle suurendamiseks alati “vaeva nägema”, vaid see võib olla vastastikku mõnu pakkuv hellitamine ja erutamine. Mõned inimesed on öelnud, et pole üldsegi tähtis, mida teha ja kuidas täpselt ennast ja oma partnerit erutada, vaid tähtis on tunne, et soovitakse seda teha just selle partneriga. Iha sõltub ka tervislikust seisundist ja ravimite tarvitamisest, kindlasti ka varasematest seksuaalkogemustest.
  Pillid (rasestumisvastased tabletid) võivad osade uuringute andmetel iha vähendada, kuid teiste uuringute andmetel mitte. Enamasti pole pillid ainus põhjus iha vähenemises, vaid olulisemal kohal on muud, näiteks varasemate seksuaalkogemustega, paarisuhtega või tervisega seotud põhjused. Kui tunnete, et tahaksite omavahelist iha suurendada, siis ilmselt on mõistlik proovida esmalt oma partneriga sel teemal rääkida. Tuleks püüda leida sobiv rahulik hetk ning anda mõista, et soovitakse rääkida enda jaoks olulisel teemal. Rääkige sellest, mis on Teid kurvastanud ja muretsema pannud ja ka sellest, milliseid õrnu tundeid tunnete oma partneri suhtes. Soovitav on hoiduda süüdistustest, vaid pigem väljendada oma tundeid ja vajadusi. Püüdke üksteist hoolega kuulata. Kui Teile tundub, et Te mõlemad sooviksite oma olukorda uurida kellegi asjatundja abiga, siis on teil võimalus pöörduda seksuaalnõustaja või -terapeudi vastuvõtule. Seksuaalnõustamisega tegelevad näiteks osad noorte nõustamiskeskuste arstid ja psühholoogid. Mitmetes teistes asutustes töötab samuti psühholooge ja psühhiaatreid, kes on spetsialiseerunud seksuaalnõustamisele või -teraapiale. Alati on mõistlik taolise mure korral pöörduda koos partneriga, sest iha vähenemine seksuaalsuhtes ühel partneril on enamasti ikka mõlema partneri ühine mure.

Normaalne tupevoolus ja mikroobikoosluse tasakaaluhäired

 • Valgevoolus ehk normaalne tupevoolus

  Mul ei ole menstruatsioon veel alanud, kuid tuleb sellist valget või kollakat lima moodi vedelikku, mis määrib pükse. Ma pole ainuke selle hädaga, sest ka mu paaril klassiõel on selline probleem. Kas see on normaalne? See on nii olnud juba üle aasta. Olen mures, sest see on nii ebamugav ja ma kardan, et mul on midagi viga.

  Tõenäoliselt on tegemist normaalse tupevoolusega. Umbes aasta jooksul enne menstruatsioonide algamist tekib tupes voolus. See on valkjas-kollakas  kergelt hapuka lõhnaga eritis, mida toodavad emakakaelas ja tupe sissekäigus olevad näärmed. See on täiesti normaalne nähtus ja on märk sellest, et kehas hakkavad toimuma murdeeale omased muutused, sh suguhormoonide tootmine munasarjades. Menstruatsioonid algavad eesti tüdrukutel keskmiselt 12-13-aastaselt. Mõnel algavad need paar aastat varem ja mõnel paar aastat hiljem. Menstruatsioonide algamise põhjuseks on asjaolu, et tüdruku organismis suureneb naissuguhormoonide tase. Suguhormoonid jällegi tingivad mitmesuguseid muutusi kehas - karvad kasvavad kaenla alla ja häbeme piirkonda, suurenevad rinnad, puusad muutuvad laiemaks ja kehakuju naiselikumaks. Ka murdeeas tekkivad vistrikud ja higistamine on hormoonide mõjust tingitud. Arsti juurde tuleks pöörduda siis, kui tavapärane tupevoolus muutub - näiteks tekib ebameeldiv lõhn või sügelustunne või muutub vooluse värvus. Hea enesetunde tagamiseks tuleb ennast iga päev pesta - nii suguelundeid kui jalgu ja kaenlaaluseid. Suguelundite pesemiseks piisab harilikult lihtsalt veest, kasutada võib ka spetsiaalselt intiimpiirkonna pesuks mõeldud vahendeid. Vältima peaks tugevalt lõhnastatud seepe ja dušigeele, kuna need võivad õrna nahka ärritada. On loomulik, et tupevooluse tõttu on aluspüksid õhtuks määrdunud. Seetõttu tuleb aluspesu vahetada iga päev, kuid igapäevane pesukaitsete kasutamine ei ole soovitatav, kuna võib soodustada mikroobikoosluse häirete tekkimist tupes.

 • Tupe seenepõletik ehk soor (kandioos)

  Mul on sageli tupe seenpõletik. Olen saanud ravi küünalde ning kreemiga. Aga nii kui ravi lõpetan, on mõne aja pärast seen jälle tagasi. Kas seksuaalpartner peaks tegema ka ravi ja milliste ravimitega?

  Tupe seenpõletikku tekitab Candida nimeline mikroskoopiline pärmseen, mida võib leida kõigil inimestel soolestikust ja paljudel naistel ka tupest. Soodsatel tingimustel seen paljuneb ja tekitab tupes põletikku, millele on iseloomulik sügelus, välissuguelundite ja tupe ärritus ja/või valulikkus, rohkenenud valge ja tükiline (kohupiimataoline) tupevoolus. Seenpõletiku teket soodustavateks asjaoludeks võivad olla antibiootikumravi, organismi vastupanuvõime langus (näiteks viirusinfektsioon, diabeet ehk suhkruhaigus), kaasnev (seksuaalsel teel leviv) haigus suguteedes, östrogeeni sisaldavate ravimite tarvitamine. Mõnikord ei selgugi täpselt, mis täpselt antud juhul tupe seenpõletiku teket soodustas. Ka raseduse ajal esineb sagedamini tupe seenpõletikku, seda seostatakse rasedusaegse kõrgenenud östrogeenitasemega.
  Kuigi seenpõletikku ei loeta seksuaalsel teel levivaks haiguseks, võivad pärmseened soodsatel tingimustel ka partnerile üle kanduda ja tekitada peenise ja eesnaha kihelemist ja sügelevat löövet. Sellisel juhul vajab ravi ka mees. Sellisel juhul saavad kuni 24-aastased (k a) mehed pöörduda tasuta noorte nõustamiskeskusesse (mitmetes keskustes on eraldi noormeeste vastuvõtt), kuid ka meestearsti, naha ja suguhaiguste arsti või uroloogi vastuvõtule.
  Seenpõletik on üks sagedasemaid tupevooluse põhjustajaid ning võib elu jooksul korduda. Seenpõletikku ravitakse seenevastaste ravimitega. Naiste raviks kasutatakse tupesiseseid ravimküünlaid ja välistel suguelunditel paikselt kasutatavat kreemi, mõnikord kasutatakse ka ravi suukaudsete kapslitega. Meeste raviks kasutatakse kas paikselt kasutatavat kreemi või suukaudseid kapsleid. Kui ollakse kindel, et tegemist on just tupe seenpõletikuga, siis võib kasutada apteegis retseptita müügil olevat klotrimasoolkreemi. Muudel juhtudel tuleks kindlasti külastada ämmaemandat või naistearsti. Seenpõletiku kordumist saab ennetada, kui püüda hoiduda seenpõletikku soodustavatest teguritest (vt. allpool). Tupe keskkonda aitavad kaudselt tervena hoida piimhappebaktereid sisaldavate toiduainete toiduks kasutamine (hapupiim, jogurt, keefir jm). Vahel võib ka mõne teise haigustekitaja olemasolu tupes hoida sealset mikroobikeskkonda seenele soodsana. Selle väljaselgitamiseks tuleb pöörduda arsti poole ja teha analüüsid, mille abil saab muu põletiku olemasolu välja selgitada. Arvesse tuleks võtta ka seda, et pesu oleks mugav ja õhku läbi laskev. Välissuguelundite pesemisel on soovitatav kasutada spetsiaalseid intiimpesuvahendeid, mis ei sisalda mikroobivastaseid ega lõhnaaineid. Mingil juhul ei tohi tuppe pesta seestpoolt. Kui Teie suguvõsas esineb suhkruhaigust, tuleks Teil kontrollida ka enda veresuhkru taset, sest diabeetikutel esinev kõrge veresuhkru tase soodustab seenpõletike teket. Mõnedel andmetel võib ka pärmitaignatoodete, valge jahu ja maiustuste liigne tarvitamine soodustada seenpõletiku teket, kuna need toiduained soodustavad seene teket soolestikus.

 • Bakteriaalne vaginoos

  Mul oli umbes kuu aega tagasi bakteriaalne vaginoos ja nüüd diagnoositi see taas. Kas peaks ka seksuaalpartneril soovitama arsti juurde pööduda? Kas partner võib olla bakteriaalse vaginoosi taastekkimise põhjuseks?

  Bakteriaalne vaginoos (BV) on sageli esinev tupe mikroobikoosluse häire, mille puhul tuppe normaalselt asustavate piimhappebakterite hulk väheneb ja teatud bakterite (ladina keeles Gardnerella, Bacteroides jt.) osakaal suureneb. BV tekkepõhjused on ebaselged. On teada, et see ei ole seksuaalsel teel ülekantav, kuna seda esineb ka seksuaalelu mitte elanud naistel ning see võib paraneda iseenesest, sõltumata seksuaalvahekordadest. Teadaolevalt võivad soodustada tupe mikroobikoosluse muutumist ja bakteriaalse vaginoosi avaldumist "külmetushaigused", stress, hormonaalsed häired või kaasnevad muud haigused. Umbes pooltel juhtudel ei tekita BV kaebusi, ülejäänud pooltel juhtudel tekib rohkenenud halvalõhnaline (kala lõhna meenutav) tupevoolus. Kui esinevad kaebused, siis ravitakse bakteriaalset vaginoosi kas tuppe asetatavate küünlade või suu kaudu võetavate tablettidega, mida kirjutab välja arst. Enamasti pole partneri ravimine vajalik. Alati ravitakse bakteriaalset vaginoosi enne kirurgilisi günekoloogilisi operatsioone. BV ravitakse alati ka raseduse ajal.

 • Ureplasma

  Mul on krooniline ureaplasma põletik juba 2 aastat. Olen saanud mitu korda antibiootikumravi, ka mu elukaaslane, kuid põletikutekitajad ei kao kuhugi. Kas peaksin veel ravi tegema hoolimata edututest katsetest?

  Ureaplasmad on bakterid, mida on suguteedes leitud 70-80% tervetest naistest. Teatud ureaplasma liiki on seostatud meeste kusetoru põletikega. Siiani on ureaplasma roll naiste suguteedepõletike tekkes ebaselge. Kaebusteta naistel ureaplasmade suhtes analüüse ei võeta. Kui mingil põhjusel on ureaplasma määratud ja ravitud, siis järelkontrolli ei ole hiljem vaja teha. Kindlasti ei ole seda vaja uurida ega ravida korduvalt.

Suguelundite anatoomia ja murdeeas tekkivad muutused meestel

 • Pärljad paapulid

  Avastasin mõne kuu eest, et peenisepea all on väikesed nahavärvi punnid, mis valu ei tee ja on püsinud ühesuurustena. On see midagi tõsist ja kas peaks arsti juurde minema?

  Enamikul meestest paiknevad sugutipea serval väikesed, valkjad või nahaga sama värvi ja nahast veidi kõrgemad ning umbes 1 mm läbimõõduga korrapärased, ajas muutumatu suurusega täpikesed, mida nimetatakse pärljateks paapuliteks. Pärljad paapulid tekivad rasunäärmete laienemise tulemusel, need on ohutud, ei levi seksuaalsel teel ja neid eemaldada ei ole vaja.

  Pildi pärljatest paapulitest leiate: http://noorte.kliinik.ee/tunne/peenis-e-suguti/

 • Rinnanäärmete suurenemine noormeestel

  Mul on rinnanibud suuremaks läinud ja mingid väiksed tükid ka seal sees. Rinnad ise on ka vist kasvama hakanud natuke. Milles on probleem, kas naissuguhormoone on palju?

  Rinnanäärme suurenemine on poiste murdeea üheks tunnuseks, esineda võib ka rinnanäärme tundlikkust/valulikkust. Mõnikord võib poiste rinnanäärme ajutine suurenemine olla ka ebasümmeetriline, s.t. ühelt poolt suureneb rohkem kui teiselt poolt. Enamikul juhtudest on tegemist täiesti normaalse muutusega, mis murdeea lõpupoole (peale 2-3 aastat) taandareneb iseenesest, muutuse põhjuseks aga naissuguhormoonide ja meessuguhormoonide ajutine tasakaaluhäire murdeealise organismis. Ravima seda ei pea. Kui probleem ise ei lahene, on soovitav pöörduda noorte nõustamiskeskusesse.

 • Iseeneslik seemnepurse

  Kas iseeneslik seemnepurse on omane ainult puberteedieas noormehele või ka suguelu mitte elavale täiskasvanule? Kas pollutsioon toimub regulaarselt ja kui, siis kui pika aja tagant?

  Iseeneslikud seemnepursked (iseeneslik ejakulatsioon e. pollutsioon) on tõepoolest üks murdeea tunnuseid, ent seda võib ette tulla ka täiskasvanud meestel. Taoliste iseeneslike seemnepursete põhjuseks on see, et seemnerakkude ja seemnevedeliku tootmine suguteedes on pidev protsess, mis algab murdeeas ja kestab praktiliselt kuni surmani. Seetõttu polegi pollutsioon ainult murdeealiste eripära, vaid võib esineda ka täiskasvanud meestel.

 • Erogeensed piirkonnad meestel

  Kust tuleks meest puudutada ja hellitada seksuaalse naudingu tekitamiseks?

  Mehe erogeensed piirkonnad asuvad põhiliselt suguelundite piirkonnas. Kõige tundlikumaks on sugutipea servmised osad ja kusiti piirkond, mis reageerivad juba kergele puudutusele. Suguti tüveosal on põhiliselt pigistustundlikud retseptorid. Paljudele meestele meeldib munandikoti hellitamine, kuid sellega tuleb olla mõnevõrra ettevaatlik - munandite tugevamal pigistamisel vallandub hoopis valureaktsioon. Rinnanibud ja päraku ümbrus on samuti enamikul meestest erootiliselt tundlikud, kuid paljudele nende piirkondade hellitamine siiski ei meeldi. Loomulikult oskavad mehed nautida ka teiste kehapiirkondade hellitamist. Lisaks on veel mitmeid individuaalseid erisusi ja eelistusi, mis puudutavad hellituste kohta, tugevust ja tempot ning saavad selgeks alles teise poole lähemal tundmaõppimisel.

 • Peenise suurus

  Olen 19-aastane, kuid mulle tundub, et mu peenis ei ole veel piisavalt suur. Peenis hakkas kasvama umbes 16-aastaselt. Kas on mingit võimalust, kuidas peenise arengut kiirendada?

  Puberteediiga ehk suguline küpsemine algab 9.-14. eluaastal. Sootunnuste kujunemine algab erinevatel inimestel erineval ajal ja kestab samuti erinevalt. Mehe sootunnused kujunevad välja 2-5 aasta jooksul. 19ndaks eluaastaks ei pruugi suguelundite areng olla veel lõppenud, samuti jätkub karvakasv veel pikka aega peale murdeea lõppu. Peenise loomulikku arengut ei ole vaja kiirendada. Peenise pikkus ja kuju on poistel väga erinev - mõnel on pikem, mõnel lühem, mõnel kõveram, mõnel sirgem. Venitamise teel peenise pikendamine on pigem teoreetiline võimalus ja üldjoontes ei soovitaks sellist taktikat valida. Ja seksuaalvahekorras pole peenise suurusel olulist tähtsust, palju olulisem on partnerite omavaheline kooskõla. Peenise suuruse kohta informatsiooniks niipalju, et keskmiseks peenise suuruseks loetakse lõdvenenult tavaliselt 6-10 cm ja jäigastunult umbes 13 cm, kõvastunult on mehe peenise läbimõõduks 3-4 cm. Kirjas toodud olukorra lahendamisel on parimaks abimeheks aeg.

 • Erektsioonihäire

  Astusime oma tüdrukuga mõlemad elus esimest korda vahekorda. Enne kondoomi peale panemist oli kõik korras. Kui kondoomi peale hakkasin panema, siis vajus suguti ära. Nii on juhtunud mitu korda. Mida teha?

  Ilmselt on osa probleemist seotud seksuaalsuhte alguse, uue olukorraga ning ärevusega, mis kõige sellega loomulikult kaasas käib. Siin on ainsaks heaks lahenduseks partneriga harjumine ja vastastikune usaldus - ebaõnnestumine tuleb rahulikult omavahel läbi arutada ja proovida järgmine kord koos probleem lahendada (s.t. kas järgmine kord asetate kondoomi sugutile ise või teeb seda hoopis partner; mida saaksite ette võtta, et erektsioon taastuks - nt partneripoolne stimulatsioon, aja mahavõtmine ja uuesti proovimine 10-15 minuti pärast jne). Suhte alguses võivad partnerid olla üksteisele veel veidi võõrad ja ka noored ise püstitavad endale seksuaalelu alguses kõrgeid (ja vahel isegi ebareaalseid) nõudmisi, mille täitmata jäämisel kipubki tekkima pettumus ja järgmistel kordadel ka juba sooritushirm (erektsiooni äravajumine tekib seetõttu, et mees kardab ebaõnnestumist). Enamikul juhtudest on probleemi lahenduse võtmeks hea ja usaldav läbisaamine partneriga ja mõlemapoolne mõistev ning toetav suhtumine. Probleemi püsimisel soovitame pöörduda noorte nõustamiskeskusesse või meestearsti vastuvõtule, kust kindlasti ka abi saab.

 • Fimoos ehk eesnaha kitsenemine

  Selline probleem on, et kui suguti jäigastub, siis eesnahk ei veni üle suguti pea.

  Seisundit, mille puhul pole eesnahka võimalik liigutada üle sugutipea, nimetatakse eesnaha kitsenemiseks e fimoosiks. Enamikul juhtudest saab probleemist jagu lihtsate venitusharjutuste abil, vaid väikesel osal juhtudest on vajalik retseptiravimite kasutamine (hormoonkreem eesnaha elastsuse ja venivuse suurendamiseks) või eesnaha kirurgiline plastika. Venitusharjutusi tuleks teha võimalikult sageli, ent soovitatav on eelnevalt nahk üles soojendada (nt vannis või dusi all käies - ülessoojendatud naha venivus on suurem ja venitustrauma tõenäosus väiksem) ning siis teha 15-20 venitust:
  1) eesnaha venitamine üle sugutipea (nii kaugele kui läheb)
  2) sõrmedega kahelt poolt eesnahast kinni võttes venitamine mõlemas suunas (nii vertikaalselt kui horisontaalselt). Venitamisel ei tohi tekkida valu, venitada tuleb seega valu tekkeni (maksimaalne efekt). Venitamisel saadetakse rakkudele signaal paljunemiseks, s.t venitusharjutuste tulemusena tekib eesnahas rohkem rakke ja seeläbi suureneb ka eesnaha pind, võimaldades lõpuks ka eesnahka täielikult üle sugutipea tõmmata. Nende harjutustega tuleb olla mõnevõrra kannatlik, tavaliselt peaks tulemuse saavutamiseks piisama 1-2 kuust (eeldusel, et harjutusi tehakse vähemalt 3-4 korda nädalas). Probleemi püsimisel on soovitav pöörduda mõnda lähemalasuvasse noorte nõustamiskeskusesse, kus noormeeste nõustaja / meestearst annab nõu edasise osas.

 • Eneserahuldamine

  Kas eneserahuldamine võib ka kuidagi kahjulik olla? On see normaalne?

  Eneserahuldamiseks nimetatakse erootilist tegevust, mille eesmärgiks on seksuaalse naudingu saamine ilma partnerita. Eneserahuldamist on ajaloo vältel pikka aega tabuks peetud. Nagu ka teisi seksuaalseid tegevusi, mille eesmärk ei ole rasestumine, on ka eneserahuldamist peetud tarbetuks ja isegi kahjulikuks tegevuseks. Müüdina levis ettekujutus seemnerakkude piiratud kogusest eluea jooksul. Kuna naistel ei arvatud olevat seksuaalseid vajadusi, polnud eneserahuldamine eriti naiste puhul sobilik. Tänapäeval arvatakse, eneserahuldamine aitab oma keha ja selle toimimist tundma õppida ning see on täiesti normaalne viis oma seksuaalsusega tutvumiseks. Uuringute põhjal on eneserahuldamine nii meeste kui ka naiste hulgas sageli esinev seksuaaltegevus. Reeglina ei ole eneserahuldamine kuidagi kahjulik - see ei too endaga kaasa soovimatut rasedust, seksuaalselt teel levivat haigust ega seksuaalvägivalda. Loe lisaks siit: eneserahuldamine .

 • Meeste suguelundite läbivaatus

  Mida täpsemalt tehakse meestearsti vastuvõtul? Tahaksin end kontrollida, aga ei julge minna, kuna olen kuulnud, et see on väga valus.

  Noormehed ja mehed saavad suguelundite läbivaatuseks pöörduda noorte nõustamiskeskusesse või meestearsti vastuvõtule. Suguelundite läbivaatuseks võiks pöörduda, kui on tekkinud intiimpiirkonnaga seotud kaebused või on olnud kondoomita vahekordi ning soovitakse end lihtsalt võimalike seksuaalsel teel levivate haiguste suhtes testida. Noorte nõustamiskeskuste külastamine on alla 25-aastastele noortele tasuta. Vastuvõtul vesteldakse võimalikest probleemidest, kontrollitakse suguelundeid ning võetakse vajadusel analüüsid seksuaalsel teel levivatele. Analüüside võtmiseks on kaks võimalust, millest enamasti kasutatakse esimest - uriinianalüüs esimesest hommikusest uriinist (see võetakse tavaliselt arsti vastuvõtule kaasa) või väikese vatipulgaga kusitist. Vatipulgaga analüüsi võtmine on veidi ebamugav, kuid mitte valus ja uriinianalüüsi andmine on nagu tavaline urineerimine. Lisaks võidakse võtta ka vereanalüüs HIV-i või teiste verest määratavate seksuaalsel teel levivate haiguste kontrollimiseks.