Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Kasv ja kehakuju muutumine

Murdeeas järjest suuremas koguses toodetavate suguhormoonide toimel kahekordistub kasvuhormooni tootmine, mis käivitab eeskätt kätes ja jalgades toruluude kasvu, mis on omakorda aluseks murdeeas toimuvale kasvuspurdile. Kõigepealt kiireneb käe- ja jalalabade kasv, siis hakkavad järele kasvama keha ja jäsemete ülejäänud osad. Kuna sellel perioodil võib kasv olla väga kiire, siis võib kaasneda aegajalt ka käte ja jalgade valu.
Kuna tüdrukud alustavad kasvamisega varem  ja ka lõpetavad varem kui poisid siis  on tüdrukud tihti omaealistest poistest pikemad. Kiire kasv algab tüdrukutel sugu- ja kasvuhormoonide mõjul koos rindade arenguga umbes 10–11- aastaselt ja jõuab maksimumini enne menstruatsioonide algamist. Pärast esimese menstruatsiooni algamist lisandub enamasti veel vaid 4–6 cm pikkust. Poistel algab intensiivseim kasv tüdrukutest paar-kolm aastat hiljem, kuid lõppkokkuvõttes kasvavad poisid tüdrukutest enamasti pikemaks, kuigi loomulikult võib siin olla erandeid. Meeste ja naiste keskmise pikkuse erinevus on umbes 13 cm ja see on tingitud sellest, et tüdrukute luustiku kasv lõpeb hormoonide toimel varem kui poistel (enamus tüdrukuid on 16–17 -aastaselt oma pikkuse täis kasvanud), samal ajal kui poiste kasv selles vanuses veel jätkub. Igaühe lõplik pikkus sõltub kindlasti pärilikkusest ehk sellest, milline pikkus ja kehakuju on vanematelt päritud.

Lisaks pikkuskasvule toimub kehaga muudki nähtavat. Tavaliselt koguneb tüdrukutel rasvkude rohkem rindade ja puusade piirkonda. Poistel kasvab kehamass rohkem lihaste arvelt, õlad võivad muutuda laiemaks. Kehakuju  ja kehakoostise (rasv, lihas) muutused murdeeas sõltuvad ühest küljest pärilikust soodumusest, aga palju ka eluviisist - st toitumisest ja liikumisharjumustest. Meedias kujutatud iluideaalid võivad ajendada noori pidama dieete ja ülemäära intensiivseid treeninguid - tuleb aga meeles pidada, et eriti teismeeas võivad ranged dieedid või äärmuslik treeningkoormus avaldada halba mõju tervisele ja arengule. Kiirete kehaliste muutuste ajal võib vahel tunduda, et "kõigil on just minu kehaga asja" - tähelepanu võib algul olla üksjagu ebamugav. Samas on muutused murdeea loomulik osa ja vajavad tihti lihtsalt harjumist, nendega seotud ebamugavused üldjuhul ajaga mööduvad.