Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Söömishäired

Söömishäire on seisund, kus toitu ning söömist kasutatakse teadlikult muul eesmärgil kui toiduvajaduse rahuldamiseks. Söömise või mittesöömisega reguleeritakse oma välimust ja kehakaalu, tajutakse kontrollitunnet ning seda kasutatakse emotsioonidega toimetulekuks.
Sagedasemad söömishäired on anoreksia (anorexia nervosa) ja buliimia (bulimia nervosa). Anoreksiat esineb  0,5-3,7% ning buliimiat 1,1-4,2% inimestest. Need häired on noorte seas ühed sagedasemad psüühikaga seotud probleemidest. Anoreksia avaldub keskmiselt 15-aastaselt, buliimia hilisemas teismeeas. Söömishäired esinevad peamiselt tüdrukutel ja naistel, aga neid diagnoositakse ka meestel. Noormeeste puhul esineb rohkem ülemäärast liikumist ja soovi omada võimalikult treenitud keha. 

Kuidas söömishäire tekib?

Sageli eelneb söömishäirele dieedi pidamine ja kaalulangus. Kaalu alanemine toob sageli kaasa suuremat tähelepanu ning komplimente. Siis tajutakse kaalulangust saavutusena ja tahetakse veel „tublim“ olla. Kui elus on samal ajal pinged, võib tunduda lihtsam keskenduda hoopis kehakaalule. Ühel hetkel saavad kehakaal ja söök kinnisideeks, mis hakkab kontrollima tervet elu. Inimene mõtleb pidevalt söömisest või mittesöömisest. Toiduga seotud tegevused pakuvad turvatunnet. Söömishäire võib tunduda kaaslase või isegi sõbrana.