Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

HIV ja AIDS

HIV (ingl. keeles Human Immunodeficiency Virus) on inimese immuunpuudulikkuse viirus. HI-viirus ründab ja hävitab inimese kaitse- ehk immuunsüsteemi, mis kaitseb organismi erinevate haiguste eest.
Inimene võib olla viirusekandja aastaid ja tunda ennast täiesti tervena enne, kui tal hakkavad kujunema haigusnähud ja kujuneb välja HIV-st põhjustatud haigus AIDS (omandatud immuunpuudulikkuse sündroom).

Kuigi HI-viirust ei saa välja ravida ning siiani ei ole leitud HIV-viiruse vastast vaktsiini, ei loeta seda viirust tänapäeval enam surmavaks, vaid kroonilist haigust põhjustavaks. AIDS-i väljakujunemist on viirusevastase raviga võimalik kümneid aastaid edasi lükata. HI-viirusega nakatunud inimest nimetatakse ka HIV-positiivseks. HIV-positiivset inimest ei saa mingite väliste märkide järgi ära tunda.

AIDS (ingl. keeles Acquired Immunodeficiency Syndrome) on omandatud immuunpuudulikkuse sündroom. AIDS ehk HIV-tõbi on HIV-nakkuse lõppfaas.
AIDSi väljakujunemisel on inimese immuunsüsteemi töö tugevasti häiritud ning organism muutub seetõttu vastuvõtlikuks kõikvõimalikele haigustele ja nakkustele (ka sellistele, mida terve immuunsüsteemiga inimesed harva põevad või mille põhjustajateks on muidu ohutud haigustekitajad: paljud bakterid, seened jm). Oluline on teada, et inimeselt teisele inimesele levib viirus (HIV) ja mitte haigus (AIDS). HI-viirust võib levitada nii terve HIV-positiivne inimene kui ka juba AIDSi staadiumisse jõudnud HIV-positiivne inimene.

Lisa saab lugeda ka Tervise Arengu Instituudi HIV teemalisel lehel www.hiv.ee