Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

HIV testimisest

HIV-test tuleks teha kindlasti, kui sa:
- oled olnud kaitsmata seksuaalvahekorras,
- põed või oled põdenud mingeid teisi seksuaalsel teel levivaid infektsioone,
- oled rase,
- oled kasutanud süstimiseks teiste süstlaid ja nõelu või oled olnud seksuaalvahekorras inimesega, kes on kasutanud teiste süstimisvahendeid,
- oled täheldanud endal üht või mitut järgmistest haigusnähtudest: suur (põhjuseta) kaalukaotus, nädalaid kestev väike palavik ja/või kõhulahtisus, öine higistamine, pikaajaline kuiv köha, suurenenud lümfisõlmed kaelal, kaenlaalustes ja/või kubeme piirkonnas.

HIV testimine on vabatahtlik ja seda võib teha ainult inimese nõusolekul. HIV-testi on võimalik teha tasuta ja konfidentsiaalselt kuni 26-aastastel (kaasa arvatud) noortel kõigis  noorte nõustamiskeskustes üle Eesti, anonüümselt ja tasuta AIDSi nõustamiskabinettides, pere- või eriarsti (näiteks naistearst või naha-suguhaiguste arst) juures.

HIV-viirust diagnoositakse verest ja selleks tehakse spetsiaalne test HI-viiruse avastamiseks. Vereproovis, mida näiteks perearst teeb haiguse ajal (nn „tavaline vereproov“ või „kliiniline veri“), HI-viiruse esinemist ei uurita. HIV-test tehakse veeniverest, kuid mõnes kohas on võimalik ka kiirtest näpuotsaverest. Kiirtestimine tähendab, et vastuse saab teada kohe, kuid mitte seda, et nakatumist on võimalik koheselt kindlaks teha pärast nakkusohtlikku olukorda. Mõlemal juhul tuleb arvesse võtta nn „aknaperioodi”, so aega, mil testi tulemus alles muutub usaldusväärseks. Tänapäevaste tavatestide korral on HI-viiruse aknaperiood 3–4 nädalat, kiirtesti korral 8–12 nädalat.
NB! Aknaperioodil on inimene võimeline teisi nakatama, kuigi tavatestiga ei ole veel võimalik kindlaks teha, kas ta ise on HIV-positiivne või mitte. Inimene on nakkusohtlik praktiliselt nakatumise hetkest, kuigi HIV-test ei pruugi nakatumist veel näidata.

Negatiivne testitulemus pärast aknaperioodi möödumist tähendab seda, et inimene ei ole testimishetkel HI-viirusega nakatunud.