Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Nakkuse kulg

Kui inimene on HI-viirusega nakatunud, siis hakkab viirus organismis paljunema, sest kaitsesüsteem (immuunsüsteem) ei ole viiruse vastu kaitsekehasid (antikehasid) veel välja töötanud.
Nakatumisest mõne nädala möödudes võib välja kujuneda äge esmane HIV nakkus, mis 90% juhtudest kulgeb kergete haigusnähtudega. Haigestumine kestab 1-2 nädalat ja meenutab tavalist külmetust, grippi või muud viirusnakkust. Kuna kõik haigusnähud on sarnased tavalisele viirusnakkusele, siis enamik HI-viirusega nakatunud inimestest ei oska seda seostada mõned nädalad tagasi toimunud nakkusohtliku olukorraga.

Ajapikku töötab organism viiruse vastu välja antikehad, viiruse hulk veres väheneb ning tekib HIV-nakkuse teine periood ehk krooniline, haigusnähtudest vaba periood. Mõningatel HI-viirusega nakatunud inimestel võivad sellel perioodil olla mõnes kehapiirkonnas lümfisõlmed suurenenud. See periood võib kesta aastaid ja kuigi inimene tunneb ennast täiesti tervena, jätkab viirus organismis paljunemist ning inimese kaitsesüsteemi (immuunsüsteemi) kurnamist.

Kolmas periood HIV-nakkuse puhul on varane haigusnähtudega periood. Sellel perioodil tuleks hiljemalt alustada viirusevastase ravi ehk antiretroviirusraviga. Kui ravi ei alustata, kujuneb mõne aastaga välja HIV-tõbi ehk AIDS. Inimese loomulik kaitsesüsteem on siis viiruse poolt niivõrd kahjustatud, et ei suuda erinevate haigustekitajatega ise võidelda. Seetõttu haigestutakse väga kergesti ja sagedasti erinevatesse haigustesse.