Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Rasestumisvastased meetodid

 • Pikatoimelised pöörduvad rasestumisvastased vahendid

  Pikatoimelisteks pöörduvateks rasestumisvastasteks meetoditeks nimetatakse niisuguseid meetodeid, mis kaitsevad väga tõhusalt soovimatu raseduse eest, mis paigaldatakse arsti poolt ja mida ei pea seetõttu ise meeles pidama, toimivad olenevalt vahendist 3-10 aastat ning eemaldamise korral taastub viljakus kiiresti. Pikatoimelised rasestumisvastased vahendid ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Nende hulka kuuluvad:
  ● rasestumisvastane nahaalune implantaat;
  ● hormoonspiraal;
  ● vaskspiraal.

  Pikatoimeliste meetodite plussid:
  ● väga tõhus;
  ● toimib kaua;
  ● ei pea ise meeles pidama;
  ● kokkuvõttes taskukohane;
  ● sobib enamikule naistest, sh sünnitamata naistele.

  Niisiis, kui tead kindlalt, et ei plaani lähema paari aasta jooksul sünnitada, pea nõu noortenõustaja või naistearstiga, milline pikatoimeline rasestumisvastane vahend võiks just sulle sobida.

 • Rasestumisvastane implantaat (Nexplanon)

  Rasestumisvastane nahaalune implantaat on väga tõhus rasestumisvastane meetod. See paigaldatakse naistearsti poolt õlavarre naha alla ning see toimib 3 aastat. Implantaat ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Tõhusus ja toimemehhanism:
  Korrektsel kasutamisel on rasestumisvastane toime >99% tõhus.
  Implantaadi toimeaineks on kollaskehahormoon etonogestreel, mis toimib järgnevalt:
  1) takistab ovulatsiooni ehk munaraku küpsemist ja vabanemist munasarjast;
  2) muudab emaka limaskesta nii õhukeseks, et viljastunud munarakk ei saa sinna kinnituda;
  3) muudab emakakaela lima tihkemaks, mistõttu on seemnerakkudel raske sealt läbi pääseda.

  Eelised:
  ● Väga tõhus rasestumisvastane kaitse;
  ● Pikatoimeline - paigaldatakse kolmeks aastaks;
  ● Pöörduv - eemaldamise järgselt taastub viljakus kiiresti;
  ● Ei vaja igapäevast meelespidamist;
  ● Ei sõltu kasutajast;
  ● Ei sõltu vahekorrast;
  ● Sobib enamikule naistest;
  ● Sisaldab ainult kollaskehahormooni - sobib ka neile, kes mingil põhjusel ei tohi või ei soovi östrogeeni sisaldavat preparaati kasutada;
  ● Hästi talutav, vähe kõrvaltoimeid;
  ● Sobib kasutada rinnaga toitmise ajal;
  ● Võib vähendada menstruatsiooni verehulka ja menstruatsiooniaegset valu;
  ● ⅕ naistest puudub igasugune veritsus (tekib amenorröa);
  ● Võib vähendada väikevaagna põletikulise haiguse teket.

  Puudused:
  ● Ettearvamatu mõju menstruatsioonitsüklile;
  ● ⅕ naistest jäävad veritsused ära (amenorröa);
  ● ⅕ naistest esineb pidev ja/või pikaajaline veritsus ja määrimine.
  ● Kõrvaltoimeteks võivad olla: akne, iiveldus, peavalu, rindade hellus, tujumuutused, kaalukõikumine, libiido langus. Võib esineda soovimatut reaktsiooni toimeainele või paigaldamisel kasutatavale tuimestusainele.
  ● Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Kasutamine
  Rasestumisvastase implantaadi paigaldab vastava väljaõppe saanud arst. See paigaldatakse paikse tuimestusega mittejuhtiva käe õlavarre siseküljele naha alla spetsiaalse paigaldussüstla abil. Protseduurijärgselt võib esineda paigalduskohas valu ja verevalum.
  Ebaõigel paigaldusel on risk õlavarre veresoonte ja närvide vigastamiseks.

  Kasutamise lõpetamine
  Kui rasestumisvastase implantaadi kasutusaeg lõppeb või naine soovib muul põhjusel kasutamise lõpetada, tuleb pöörduda vastava väljaõppe saanud arsti poole. Implantaat eemaldatakse paikse tuimestusega väikese nahalõike kaudu.
  Kui naine soovib pärast eelmise implantaadi eemaldamist jätkata uue implantaadiga, saab arst uue paigaldada sama nahalõike kaudu.

  Kooskasutamine teiste ravimitega
  Teatud ravimite kasutamine samaaegselt rasestumisvastase implantaadiga võib implantaadi rasestumisvastast toimet vähendada. Sellised ravimid on näiteks:
  * Teatud HIV ravis kasutatavad preparaadid.
  * Teatud antikonvulsandid ehk krambivastased ravimid, mida kasutatakse näiteks epilepsia, aga ka mitmete psühhiaatriliste haiguste ravis.
  * Tuberkuloosiravis kasutatavad antibiootikumid.
  * Naistepuna (toidulisand).
  Nende ravimite kasutamisel pidage nõu oma naistearstiga, kes vajadusel jagab täiendavaid soovitusi või pakub välja muu rasestumisvastase meetodi.

  Kellele rasestumisvastane implantaat ei sobi?
  Rasestumisvastane implantaat ei sobi järgmistel juhtudel:
  * Äge venoosne tromemboolia.
  * Suguhormoonidest sõltuv kasvaja - teadaolev või kahtlustatav.
  * Maksakasvaja (hea- või halvaloomuline) - olemasolev või anamneesis olnud.
  * Raske maksahaigus koos maksanäitajate kõrvalekaldega - olemasolev või anamneesis olnud, kui maksanäitajad on väljaspool normipiire.
  * Süsteemne erütematoosluupus antifosfolipiidantikehadega.
  * Ebaselge põhjusega veritsus tupest.
  * Ülitundlikkus toimeaine, abiainete või paikseks tuimestuseks kasutatava ravimi suhtes.

 • Emakasisene vahend ehk spiraal

  Emakasisene vahend ehk spiraal on väga tõhus pikatoimeline pöörduv rasestumisvastane vahend. Spiraali paigaldab naistearst emakaõõnde olenevalt spiraali tüübist 3-10 aastaks. Spiraali eemaldamisel taastub viljakus kiiresti. Spiraal ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Spiraali on kahte tüüpi:
  ● hormoonspiraal 
  ● vaskspiraal 

  Spiraali plussid:
  ● väga tõhus rasestumisvastane meetod
  ● toime kestab kaua - 3-10 aastat
  ● paigaldab arst, ei pea ise meeles pidama
  ● eemaldamisel taastub viljakus kiiresti
  ● kokkuvõttes soodsa hinnaga
  ● sobib enamikule naistest, sh sünnitamata naised

  Kui on soov hakata kasutama spiraali, siis noorele sünnitamata naistele sobib esmajoones hormoonspiraal. Sünnitanud naistele sobivad võrdselt hästi nii hormoon- kui ka vaskspiraal. 

 • Hormoonspiraal

  Hormoonspiraal ehk hormonaalne emakasisene süsteem on väga tõhus pikatoimeline pöörduv rasestumisvastane meetod. See on väike plastikust T-kujuline vahend, mis paigaldatakse emakaõõnde, kus see vabastab järk-järgult toimeainet levonorgestreeli. Selle paigaldab arst sõltuvalt mudelist 3-5 aastaks. Hormoonspiraali eemaldamisel taastub viljakus kiiresti. Hormoonspiraal sobib hästi ka sünnitamata naistele. Hormoonspiraal ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Tõhusus ja toimemehhanism
  Hormoonspiraal on üle 99% tõhus rasestumisvastane vahend. Selle toimeaineks on levonorgestreel, mis mõjub peamiselt paikselt, muutes emaka limaskesta sedavõrd õhukeseks, et viljastunud munarakul pole võimalik emakaseinale kinnituda. Lisaks muutub lima emakakaelas tihedamaks, muutes läbipääsu seemnerakkudele keeruliseks. Mõnedel naistel takistab hormoonspiraal ka munaraku küpsemist ja vabanemist munasarjast.

  Eelised:
  + Väga tõhus rasestumisvastane kaitse
  + Pikatoimeline - paigadatakse kolmeks aastaks
  + Pöörduv - eemaldamise järgselt taastub viljakus kiiresti
  + Ei vaja igapäevast meelespidamist
  + Ei sõltu kasutajast
  + Ei sõltu vahekorrast
  + Sobib enamikule naistest
  + Sisaldab ainult kollaskehahormooni - sobib ka neile, kes mingil põhjusel ei tohi või ei soovi östrogeeni sisaldavat preparaati kasutada
  + Peamiselt paikne toime
  + Hästi talutav, vähe kõrvaltoimeid
  + Sobib kasutada rinnaga toitmise ajal
  + Vähendab menstruatsiooni verehulka ja menstruatsiooniaegset valu
  + ⅕ naistest puudub igasugune veritsus (tekib amenorröa) - see on ohutu (ja kasulik) kõrvaltoime
  + Võib vähendada väikevaagna põletikulise haiguse teket

  Puudused:
  - Mõju menstruatsioonitsüklile võib olla ettearvamatu:
  Esimestel kasutuskuudel esineb paljudel naistel sagedast või pikaajalist määrimist, mis küll 3-6 kuu            jooksul taandub - see on täiesti ohutu;
  ⅕ naistest jäävad veritsused ära (amenorröa);
  ⅕ naistest esineb pidev ja/või pikaajaline veritsus ja määrimine.
  - Kõrvaltoimeteks võivad olla: akne, iiveldus, peavalu, rindade hellus, tujumuutused, kaalukõikumine, libiido langus, healoomulised isemööduvad munasarjatsüstid. Võib esineda soovimatut reaktsiooni toimeainele või paigaldamisel kasutatavale tuimestusainele.
  - Harvadel juhtudel on võimalik spiraali iseeneslik väljumine või emakaseina läbistamine - sellisel juhul rasestumisvastane toime kaob.
  - Harvadel juhtudel võib spiraal emakaõõnes nihkuda ja põhjustada kõhuvalusid.
  - Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Kasutamine
  Enne spiraali paigaldamist võib arst võtta analüüse suguhaigustele ja kui oled üle 21-aastane, siis vajadusel ka PAP-testi. Hormoonspiraali paigaldatakse tavaliselt menstruatsiooni ajal, aga seda võib paigaldada igas menstruaaltsükli faasis, eeldusel, et rasedust ei ole. Umbes tund aega enne paigaldamist võib sisse võtta valuvaigistava tableti. Hormoonspiraali paigaldab naistearst günekoloogilises toolis ilma narkoosita. Protseduur on veidi ebamugav, valulikkuse vähendamiseks võib arst emakakaelale panna paikset tuimestavat vahendit. Üldjuhul käib kogu protseduur kiiresti ja vähene valu ning ebamugavus mööduvad ruttu. Kui siiski protseduuri käigus on väga valus, tuleb seda arstile öelda. Pärast paigaldamist jäävad spiraali küljes olevad niidid emakakaelast välja rippuma, arst lõikab need lühemaks. Niidid võivad olla käega katsudes või partnerile tunda, aga üldjuhul see mingit ebamugavust ei põhjusta. Soovi korral võib naine edaspidi kord kuus käega katsudes niitide olemasolu kontrollida - kui niite emakakaela juures tunda pole, tuleb kasutada lisakaitsevahendit ning pöörduda oma naistearstile. Pärast spiraali paigaldamist võib esineda veritsust. Pärast paigaldamist kutsub arst tagasi järelkontrolliks tavaliselt 3-6 nädala pärast. Kui pärast spiraali paigaldamist tekib haisev voolus, palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, tuleks pöörduda naistearstile.

  Kasutamise lõpetamine
  Kui on soov hormoonspiraali kasutamine lõpetada, kuna on plaanis rasestuda või on aeg vana spiraal uue vastu välja vahetada, tuleb samuti pöörduda arsti poole. Spiraal eemaldatakse günekoloogilises toolis. Selleks haarab arst instrumendiga spiraaliniitidest ja tõmbab spiraali välja. See käib üldjuhul kiiremini kui spiraali paigaldamine ja valutult. Vahel, kui niidid on ära murdunud või emakaõõnde kadunud, tuleb spiraali instrumendiga emakakaelast otsida. Harvadel juhtudel see ei õnnestu ja siis tuleb spiraal eemaldada spetsiaalse protseduuri käigus, mida nimetatakse hüsteroskoopiaks. Naisele omane viljakus taastub pärast spiraali eemaldamist kiiresti. Kui on soovi jätkata hormoonspiraali kasutamist, siis tuleks uus spiraal paigaldada kohe pärast eelmise eemaldamist. Pausi pidamine ei ole soovitatav, kuna võib kaasa tuua soovimatu raseduse ja ebaregulaarse veritsuse.

  Kooskasutamine teiste ravimitega
  Teatud ravimite kasutamine samaaegselt hormoonspiraaliga võib spiraali toimeaine ainevahetust mõjutada, aga kuna hormoonspiraal toimib peamiselt paikselt, siis tõenäoliselt see rasestumisvastast kaitset ei vähenda. Sellised ravimid on näiteks:
  * Teatud HIV ravis kasutatavad preparaadid (nt nevirapiin, efavirenz);
  * Teatud antikonvulsandid ehk krambivastased ravimid, mida kasutatakse näiteks epilepsia, aga ka mitmete psühhiaatriliste haiguste ravis (nt fenobarbitaal, fenütoiin, karbamasepiin);
  * Tuberkuloosiravis kasutatavad antibiootikumid (rifampitsiin, rifabutiin);
  Nende ravimite kasutamisel pidage nõu oma naistearstiga, kes vajadusel jagab täiendavaid soovitusi või pakub välja muu rasestumisvastase meetodi.

  Kellele rasestumisvastane hormoonspiraal ei sobi?
  Hormoonspiraali kasutamiseks on järgmised vastunäidustused:
  ● Olemasolev või kahtlustatav rasedus.
  ● Emaka väärarend, mis ei võimalda spiraali paigaldada.
  ● Ravimata sugulisel teel leviv haigus.
  ● Väikevaagna põletikuline haigus.
  ● Põletikuga tüsistunud abort (ravimata).
  ● Sünnitusest möödas alla 4 nädala.
  ● Äge süvaveenitromboos või äge kopsuarteri trombemboolia (kopsutromb).
  ● Süsteemne erütematoosluupus antifosfolipiidantikehadega.
  ● Seletamatu verejooks tupest.
  ● Trofoblasti haigus.
  ● Rinnavähk (hetkel aktiivne).
  ● Emakakaelavähk.
  ● Endomeetriumivähk.
  ● Maksavähk, rasked maksahaigused.
  ● Pulmonaalne hüpertensioon.
  ● Südamelihase infarkt ja insult.
  ● Ülitundlikkus toimeaine, abiainete või paikseks tuimestuseks kasutatava ravimi suhtes.

 • Vaskspiraal

  Vaskspiraal ehk vaske sisaldav emakasisene vahend on väga tõhus pikatoimeline pöörduv rasestumisvastane meetod. See on väike plastikust T-kujuline vahend, mille ümber on mähitud vaskniit. See paigaldatakse emakaõõnde, kus see vabastab vaseioone. Selle paigaldab arst sõltuvalt mudelist 5-10 aastaks. Vaskspiraali eemaldamisel taastub viljakus kiiresti. Vaskspiraal sobib ideaalselt sünnitanud ja püsisuhtes naistele. Vaskspiraal ei ole esimene valik sünnitamata naistele, kuna võib nakatumisel suguhaigusesse soodustada raskema põletiku teket. Kui muud vahendid on vastunäidustatud või naise kindla soovi korral, kui risk suguhaigust saada on madal, võib seda ka sünnitamata naistele paigaldada. Vaskspiraal ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Tõhusus ja toimemehhanism
  Vaskspiraal on üle 99% tõhus rasestumisvastane vahend. Selle toimeaineks on vaseioonid, mis takistavad seemnerakkude liikumist emakas ja seeläbi munaraku viljastumist. Lisaks takistab vaskspiraal viljastunud munaraku kinnitumist emakaseinale.

  Eelised
  + Väga tõhus rasestumisvastane kaitse
  + Pikatoimeline - paigadatakse kolmeks aastaks
  + Pöörduv - eemaldamise järgselt taastub viljakus kiiresti
  + Ei vaja igapäevast meelespidamist
  + Ei sõltu kasutajast
  + Ei sõltu vahekorrast
  + Sobib enamikule naistest
  + Ei sisalda hormooni, sobib ka neile, kes mingil põhjusel ei tohi või ei soovi hormooni sisaldavat preparaati kasutada
  + Paikne toime
  + Hästi talutav, vähe kõrvaltoimeid
  + Sobib kasutada rinnaga toitmise ajal

  Puudused
  - Võib muuta menstruatsiooni vererohkemaks ja pikemaks (tavaliselt umbes 1 päeva võrra) ning valulikumaks.
  - Kui vaskspiraali kasutaja nakatub suguhaigusesse, siis võib tekkiv põletik olla tugevam kui spiraali mitte kasutaval inimesel (spiraal ise põletikku ei põhjusta).
  - Kõrvaltoimeteks võivad olla: vererohke menstruatsioon, kõhuvalud. Võib esineda soovimatut reaktsiooni toimeainele või paigaldamisel kasutatavale tuimestusainele.
  - Harvadel juhtudel on võimalik spiraali iseeneslik väljumine või emakaseina läbistamine - sellisel juhul rasestumisvastane toime kaob.
  - Harvadel juhtudel võib spiraal emakaõõnes nihkuda ja põhjustada kõhuvalusid.
  - Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Kasutamine
  Enne spiraali paigaldamist võib arst võtta analüüse suguhaigustele ja kui oled üle 21-aastane, siis vajadusel ka PAP-testi. Vaskspiraali paigaldatakse tavaliselt menstruatsiooni ajal, aga seda võib paigaldada igas menstruaaltsükli faasis, eeldusel, et rasedust ei ole. Umbes tund aega enne paigaldamist võib sisse võtta valuvaigistava tableti. Vaskspiraali paigaldab naistearst günekoloogilises toolis ilma narkoosita. Protseduur on veidi ebamugav, valulikkuse vähendamiseks võib arst emakakaelale panna paikset tuimestavat vahendit. Üldjuhul käib kogu protseduur kiiresti ja vähene valu ning ebamugavus mööduvad ruttu. Kui siiski protseduuri käigus on väga valus, tuleb seda arstile öelda. Pärast paigaldamist jäävad spiraali küljes olevad niidid emakakaelast välja rippuma, arst lõikab need lühemaks. Niidid võivad olla käega katsudes või partnerile tunda, aga üldjuhul see mingit ebamugavust ei põhjusta. Soovi korral võib naine edaspidi kord kuus käega katsudes niitide olemasolu kontrollida - kui niite emakakaela juures tunda pole, tuleb kasutada lisakaitsevahendit ning pöörduda oma naistearstile. Pärast spiraali paigaldamist võib esineda veritsust. Pärast paigaldamist kutsub arst tagasi järelkontrolliks tavaliselt 3-6 nädala pärast. Kui pärast spiraali paigaldamist tekib haisev voolus, palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, tuleks pöörduda naistearstile.

  Kasutamise lõpetamine
  Kui on soov vaskspiraali kasutamine lõpetada, kuna on plaanis rasestuda või on aeg vana spiraal uue vastu välja vahetada, tuleb samuti pöörduda arsti poole. Spiraal eemaldatakse günekoloogilises toolis. Selleks haarab arst instrumendiga spiraaliniitidest ja tõmbab spiraali välja. See käib üldjuhul kiiremini kui spiraali paigaldamine ja valutult. Vahel, kui niidid on ära murdunud või emakaõõnde kadunud, tuleb spiraali instrumendiga emakakaelast otsida. Harvadel juhtudel see ei õnnestu ja siis tuleb spiraal eemaldada spetsiaalse protseduuri käigus, mida nimetatakse hüsteroskoopiaks. Naisele omane viljakus taastub pärast spiraali eemaldamist kiiresti. Kui on soovi jätkata vaskpiraali kasutamist, siis tuleks uus spiraal paigaldada kohe pärast eelmise eemaldamist. Pausi pidamine ei ole soovitatav, kuna võib kaasa tuua soovimatu raseduse.

  Kooskasutamine teiste ravimitega
  Koostoimeid teiste ravimitega vaskspiraali puhul ei esine.

  Kellele rasestumisvastane vaskspiraal ei sobi?
  Vaskspiraali kasutamiseks on järgmised vastunäidustused:
  ● Olemasolev või kahtlustatav rasedus.
  ● Emaka väärarend, mis ei võimalda spiraali paigaldada.
  ● Ravimata sugulisel teel leviv haigus.
  ● Kõrge risk saada suguhaigus (palju partnereid, ei kasuta korrektselt iga vahekorra ajal kondoomi).
  ● Väikevaagna põletikuline haigus.
  ● Põletikuga tüsistunud abort (ravimata).
  ● Sünnitusest möödas üle 48 h või alla 4 nädala.
  ● Seletamatu verejooks tupest.
  ● Wilsoni tõbi.
  ● Äge trombotsütopeenia (vereliistakute haiguslik vähesus).
  ● Trofoblasti haigus.
  ● Emakakaelavähk .
  ● Endomeetriumivähk.
  ● Pulmonaalne hüpertensioon.
  ● Ülitundlikkus toimeaine, abiainete või paikseks tuimestuseks kasutatava ravimi suhtes.

 • Pillid, plaaster, tuperõngas

  Pillid, plaaster ja tuperõngas on väga tõhusad rasestumisvastased meetodid, mida nimetatakse kombineeritud hormonaalseks kontratseptsiooniks (KHK). Pillid, plaaster ja tuperõngas ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Tõhusus ja toimemehhanism
  Korrektsel kasutamisel on pillide, plaastri ja tuperõnga efektiivsus ligi 99%. Kasutamise unustamisel või ebaõigel kasutamisel nende võib nende meetodite tõhusus olla väiksem.
  Pillid, plaaster ja tuperõngas sisaldavad kaht tüüpi naissuguhormooni: östrogeeni ja gestageeni. Kõigi kolme meetodi puhul on sarnane nende toimemehhanism ja erinev vaid nende manustamisviis. Pillid toimivad, imendudes läbi seedetrakti, plaaster toimib naha kaudu ja tuperõngast imenduvad toimeained tupe limaskesta kaudu. Kõikide kombineeritud hormonaalsete kontratseptiivide peamine toime on ovulatsiooni (munaraku kõpsemise ja vabanemise) vältimine. Lisaks raskendavad need meetodid seemnerakkude liikumist läbi emakakaela lima ning muudavad emaka limaskesta õhemaks, mistõttu viljastunud munarakk ei saa sinna kinnituda. Hormonaalsed meetodid toimivad ainult sel ajal, mil neid kasutatakse. Pärast kombineeritud hormonaalsete kontratseptiivide kasutamise lõpetamist erituvad nad paari päeva jooksul organismist ega saa keha enam mingil moel mõjutada, ka ovulatsioonid taastuvad kohe. Soovi korral võib koheselt planeerida rasedust.

  Eelised:
  + Väga tõhus rasestumisvastane kaitse
  + Pöörduv - kasutamise lõpetamisel taastub viljakus kiiresti
  + Ei sõltu vahekorrast
  + Sobib enamikule naistest
  + Hästi talutav, vähe kõrvaltoimeid
  + Vähendab menstruatsioonivere hulka ja menstruatsiooniaegset valu
  + Vähendab premenstruaalsündroomi (PMS) kaebusi
  + Võib vähendada väikevaagna põletikulise haiguse teket
  + Kasutatakse polütsüstiliste munasarjade sündroomi ja endometrioosi ravis
  + Positiivne toime nahaprobleemide (nt akne) ja liigse karvakasvu korral
  + Tagab regulaarse tsükli
  + Võimaldab menstruatsiooni vahele jätta või edasi lükata
  + Lihtne kasutada
  + Lai valik erinevaid pille, mille vahel valida
  + Vähendab emakavähi ja munasarjavähi riski

  Puudused:
  - Vajab igapäevast või sagedast meeles pidamist
  - Kõrvaltoimeteks võivad olla: iiveldus, ebaregulaarne veritsus, rindade hellus, peavalu, …
  - Tõstab vähesel määral riski venoosse trombemboolia tekkeks (kopsutromb, jalatromb). Tervete noorte naiste puhul, kel pole vastunäidustusi, on trombirisk isegi kombineeritud rasestumisvastaste vahendite kasutamisel siiski madal.
  - Teatud harvaesinevate haiguste või seisundite korral on pillid, plaaster ja tuperõngas vastunäidustatud. Vastunäidustuste väljaselgitamiseks tuleks nende vahendite väljakirjutamisel ja retsepti pikendamisel kord aastas küsitleda vastunäidustuste osas ning mõõta vererõhku.
  - Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest

  Kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni kasutamine
  Pillide, plaastri, tuperõnga kasutamiseks on vaja retsepti, mille kirjutab välja arst või ämmaemand (noorte nõustamiskeskuses, naistearst, perearst). Eestis kehtib rasestumisvastastele pillidele, plaastrile ja tuperõngale 50%-ne soodustus sarnaselt teiste ravimitega. Korraga saab arst või ämmaemand välja kirjutada kuni pooleks aastaks vajamineva koguse. Kui KHK meetod esimest korda välja kirjutatakse, küsitletakse kasutajat põhjalikult ja mõõdetakse vererõhk. Olge valmis informeerima arsti/ämmaemandat kõikidest põetud haigustest ja kasutatavatest ravimitest, samuti lähisugulasel (ema, isa, õde, vend)  esinevatest pärilikest haigusest. Retsepti saab pikendada perearsti, naistearsti või noortenõustaja juures. Iga konkreetse meetodi kasutamisjuhist saab  lugeda pakendi infolehelt. Naistearsti läbivaatus pole rasestumisvastase vahendi saamiseks vajalik.
  Pille võetakse igapäevaselt kolme nädala jooksul, plaaster asetatakse nahale kord nädalas kolmel järjestikusel nädalal, tuperõnga paneb kasutaja ise tuppe kolmeks nädalaks. Toimeainete imendumine toimub vereringesse vastavalt soolestiku limaskestalt, naha kaudu või tupe limaskestalt. Järgneb nädalane paus, mil toimub menstruatsioonitaoline vereeritus. Ka pausi ajal jätkub rasestumisvastane kaitse. Kui tabletivaba paus venib mingil põhjusel pikemaks kui 7 päeva, ei pruugi pillide rasestumisvastane toime enam kindel olla.

  ● Kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni kasutamise alustamine
  Tavaliselt hakatakse pille, plaastrit ja tuperõngast kasutama menstruatsiooni esimesel päeval. Siis tekib rasestumisvastane kaitse kohe ja lisakaitset kasutada pole vaja. Enamiku pillide puhul võib kasutamist samadel tingimustel alustada kuni 5. menstruatsioonipäevani.
  Kui alustada pillidega 6. menstruaaltsükli päeval või hiljem või plaastri või tuperõngaga 2. menstruaaltsükli päeval või hiljem, tuleks 7 päeva kasutada lisakaitset (kondoom) või hoiduda vahekorrast.
  Erandjuhtudel, kui rasestumise võimalus on välistatud (nt pole kunagi vahekorras olnud või pole alates viimasest menstruatsioonist vahekorras olnud), võib pillide, plaastri ja tuperõnga kasutamist alustada ükskõik millisel menstruaaltsükli päeval, kuid siis tasuks otsus läbi arutada vahendi kirjutanud spetsialistiga. Sellisel juhul tuleks 7 päeva kasutada lisakaitset (kondoom) või vahekorrast hoiduda.
  Kui lähed pillidele, plaastrile või tuperõngale üle mingilt muult rasestumisvastaselt meetodilt, siis loe täpsemaid juhiseid pakendi infolehest või pea nõu spetsialistiga.
  Pärast aborti tuleks pillide, plaastri või tuperõngaga alustada abordi päeval või sellele järgneval päeval. Tabletiabordi puhul on abordipäevaks see päev, mil pannakse tuppe tabletid. Pärast aborti ei tasu alustamiseks jääda ootama uut menstruatsiooni.

  ● Pillide kasutamine
  Pille võetakse iga päev samal ajal. Hea on panna omale telefoni meeldetuletus või kasutada meeldetuletavat mobiilirakendust. Tavaliselt võetakse pille järjest 21 päeva, misjärel on 7-päevane pillivaba paus. Pausi ajal tekib menstruatsioonitaoline veritsus. 8. päeval alustatakse uut tsüklit uue pillipakiga. Kindlasti ei tohi pillivaba paus venida pikemaks kui 7 päeva. Mõnede pillisortide puhul on pakis 21 või 24 toimeainega pilli ning vastavalt 7 või 4 toimeaineta pilli. Sellisel juhul võetakse esmalt järjest kõik toimeainega pillid, seejärel toimeaineta pillid (sellel ajal tekib veritsus) ning alustatakse uue pillipakiga kohe järgmisel päeval pärast viimase toimeaineta pilli võtmist. Tsükli kogupikkus on seega 28 päeva. Uue pillipakiga tuleks kindlasti alustada õigel ajal ka siis, kui veritsus veel kestab. Rasestumisvastane kaitse kestab ka pillivaba pausi ajal või toimeaineta pillide võtmise ajal, eeldusel, et eelnevalt on pille korrektselt võetud.

  Plaastri kasutamine
  Igas pakis on 3 plaastrit. Iga plaaster kleebitakse nahale 7ks päevaks, nii 3 nädalat järjest. Seejärel tuleb 7 päevane plaastrivaba paus. Pausi ajal tekib menstruatsioonitaoline veritsus. 8. päeval alustatakse uue plaastri pakiga. Kindlasti ei tohi plaastrivaba paus venida pikemaks kui 7 päeva.  Uue plaastriga tuleks alustada ka siis, kui veritsus veel kestab. Rasestumisvastane kaitse kestab ka plaastrivaba pausi ajal, eeldusel, et eelnevalt on plaasterid korrektselt kasutatud.
  Plaaster kleebitakse puhtale, kuivale kreemitamata nahale. Sobivad kohad on tuhar, puus, alakõht, õlavars. Iga järgmine plaaster tuleks kleepida uuele kohale. Üldjuhul talub plaaster nii higistamist, trennis, duši all, vannis, saunas ja ujumas käimist.
  Kui plaaster tuleb lahti rohkem kui veerandi ulatuses, siis see enam rasestumise eest ei kaitse ning tuleks asetada uus plaaster uuele kohale.

  Tuperõnga kasutamine
  Tuperõngas on vetruvast silikoonist rõngas, mis paigaldatakse tuppe kolmeks nädalaks korraga. Seejärel rõngas eemaldatakse ning tehakse 7-päevane rõngavaba paus.  Pausi ajal algab menstruastioonitaoline veritsus. 8. päeval alustatakse uut tsüklit uue rõngaga. Paus ei tohi kindlasti venida pikemaks kui 7 päeva. Rasestumisvastane kaitse kestab ka rõngavabal perioodil, eeldusel, et eelnevalt on rõngast õigesti kasutatud.
  Enne rõnga paigaldamist tuleks pesta käed. Tuperõnga paigaldamiseks tuleb valida asend, mis tundub mugavaim. Rõngas tuleb võtta pakendist välja, suruda pöidla ja nimetissõrme vahele kokku nagu näidatud pildil ja paigaldada tuppe nagu tampoon. Kui rõngas on paigaldatud õigesti, siis ei ole seda tunda. Rõngas eemaldatakse tupest sõrmedega haarates.
  Kui rõngas tupest välja tuleb,  peaks selle leige vee all ära loputama ja tagasi panema. Tuperõnga võib 24 tunni jooksul tupest eemaldada kuni 3ks tunniks, ilma et rasestumisvastane toime väheneks. Siiski ei ole põhjust tuperõngast tupest välja võtta, sest see ei takista ei vahekorras olemist ega tampoonide kasutamist.

  Mida teha unustamise korral?
  Unustamise korral võib rasestumisvastase vahendi toime väheneda. Kõige ohtlikum on see, kui pilli-, plaastri- või rõngavaba paus pikeneb üle 7 päeva, st uut pakki ei alustata õigeaegselt. Ohtlik on ka unustamine uue tsükli esimesel nädalal.

  ● Pillide unustamine
  • Kui unustati võtta üks pill ja sellest on möödunud vähem kui 24 tundi, tuleb võtta uus pill kohe, kui see meelde tuleb, raseduse risk ei suurene.
  • Kui unustati võtta 2 või enam pilli esimesel nädalal või hilineti uuest pakist alustamisega enam kui 2 päeva tuleb võtta uus pill niipea, kui meenub ja kasutada lisakaitset (kondoomi) 7 päeva. (Ei pea võtma kõiki unustatud pille, vaid piisab ühest. Seejuures võib juhtuda, et peab ühe päeva jooksul võtma kaks pilli.) Kui seksuaalvahekord oli pärast viimast pilli eelmisest pakist, siis on vajalik lisaks ka SOS-pillide kasutamine.
  • Kui unustati 2 pilli või rohkem võtta teisel nädalal tuleb võtta uus pill niipea, kui meenub ja kasutada pillipakk tavapäraselt lõpuni, lisakaitset pole vaja. Raseduse risk ei suurene. Lisakaitset ei ole vaja.
  • Kui unustati 2 pilli või rohkem võtta kolmandal nädalal,  võetakse kõik pillid lõpuni ja pillivaba nädalat ei jäeta, vaid alustatakse kohe uue pakiga. Lisakaitset ei ole vaja. Pillivaba paus ja koos sellega veritsus saabub alles uue pillipaki lõppedes. See pole kahjulik. Peab teadma, et kaht pakki järjestikku võttes võib esineda määrivat veritsust pillivõtmise ajal, mis on ohutu.

  Kui unustatakse enam kui seitse järjestikust pilli, siis tuleb seda käsitleda kui pillivõtmise lõpetamist ning eeltoodud soovitused ei kehti. Sel juhul alustatakse uue pillipakiga järgmise menstruatsiooni esimesel päeval. Vahepeal tuleb kasutada kondoomi või hoiduda vahekorrast. Kui sel perioodil on esinenud kaitsmata vahekordi, tuleb 3-4 nädalat pärast kaitsmata vahekorda teha rasedustest.

  Plaastri unustamine
  • Kui unustati asetada plaaster tsükli esimesel nädalal, siis tuleb see asetada nahale niipea, kui see meenub. Asetamise nädalapäev on nüüd uus plaastri vahetamise päev. Lisakaitset tuleb kasutada seitse päeva. Kui seksuaalvahekord oli plaastrivabal perioodil, siis on vajalik lisaks ka SOS-pilli kasutamine.
  • Kui plaaster ununeb tsükli teisel või kolmandal nädalal vähem kui 48 tundi, siis tuleb asetada nahale kohe uus plaaster, järgmine plaaster aga oma tavalisel päeval. Lisakaitset pole vaja kasutada.
  • Kui plaaster ununeb tsükli teisel või kolmandal nädalal rohkem kui 48 tundi, siis tuleb alustada kohe uut tsüklit, asetades nahale uus plaaster. Muutub plaastri vahetamise päev. Lisakaitset (kondoomi) tuleb kasutada seitse päeva.

  ● Tuperõnga unustamine
  Kui rõngas on olnud tupest väljas vähem kui 3 tundi, ei ole rasestumisvastane toime langenud.
  • Kui rõngas unustati paigaldada õigel ajal, tuleb see paigaldada kohe, kui meenub. Lisakaitset tuleb kasutada seitse päeva. Kui seksuaalvahekord oli rõngavabal perioodil, siis on vajalik lisaks ka SOS-pillide kasutamine.
  • Kui rõngas unustati õigel ajal eemaldada ja rõngas jäi tuppe kuni neljaks nädalaks, siis rasestumisvastane toime ei vähene, rõngas tuleb eemaldada ja alustada rõngavaba perioodi. Et jätta rõnga paigalduspäeva harjumuspärasele nädalapäevale, tuleb rõngavaba periood jätta vastavalt lühemaks.
  • Kui rõngas on olnud tupes üle 4 nädala, siis tuleb see eemaldada, kuid seda käsitletakse kui rõngakasutamise lõpetamist. Uue rõngaga tuleb alustada järgmise menstruatsiooni esimesel päeval. Kui sel perioodil on olnud kaitsmata vahekordi, tuleb 3-4 nädalat pärast kaitsmata vahekorda teha rasedustest.

  Alati tasub kindlas kohas alles hoida üks pakendi infoleht, kust saab detailselt infot selle kohta, mida unustamise puhul teha. Kui ei teata, kuidas unustamise korral toimida, siis tuleb alati võtta ühendust arstiga või ämmaemandaga! Seda võib teha ka telefoni teel. Noorte nõustamiskeskuste kontaktid www.amor.ee

  Kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni kasutamise lõpetamine
  Pärast KHK meetodite (pillid, plaaster, tuperõngas) kasutamise lõpetamist taastub viljakus kohe ja on võimalik kohe rasestuda. Taastub teile omane menstruatsioonitsükkel, st tsükkel, mis oleks olnud siis, kui te KHK poleks tarvitanud. KHK ainult varjab, kuid ei muuda omaenda menstruatsioonitsüklit mingil moel.  Pikaajalise kasutamise korral võidakse olla unustanud, milline oli menstruatsioonitsükkel enne KHK kasutamist – näiteks võis menstruatsioonitsükkel olla pikkade vaheaegadega või ebaregulaarne ja selline on menstruatsioonitsükkel ka peale KHK lõpetamist. Pärast pillide, plaastri või tuperõnga kasutamise lõpetamist võib kuluda kuni 6 kuud, kuni tsükkel taastub. Kui menstruatsioon ei saabu, tuleb teha rasedustest. Kui see on negatiivne, võib seda korrata 2 nädala möödudes. Kui rasedus on välistatud, võib menstruatsiooni saabumist oodata kuni 6 kuud. NB! Kui menstruatsioonitsükkel pole taastunud, on siiski võimalus rasedaks jääda. Seega, kui pole kavas sünnitada, tuleks kasutada mingit muud tõhusat rasestumisvastast vahendit.

  Rasestumisvastase meetodi vahetamine
  Kui on plaanis vahetada rasestumisvastast meetodit või üle minna ühelt pillitüübilt teisele, siis tuleb lugeda konkreetse meetodi pakendi infolehelt, kuidas seda teha või küsida juhiseid arstilt või ämmaemandalt. Mõnikord on vajalik tavapärase 7-päevase pausi vahelejätmine ja lisakaitsevahendina kondoomi kasutamine.

  Kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni kasutamine koos teiste ravimitega
  Teatud ravimite kasutamine samaaegselt pillide, plaastri või tuperõngaga võib nende rasestumisvastast toimet vähendada. Sellised ravimid on näiteks:
  * Teatud HIV ravis kasutatavad preparaadid
  * Teatud antikonvulsandid ehk krambivastased ravimid, mida kasutatakse näiteks epilepsia, aga ka mitmete psühhiaatriliste haiguste ravis
  * Tuberkuloosiravis kasutatavad antibiootikumid
  * Naistepuna (toidulisand)
  Nende ravimite kasutamisel pidage nõu oma naistearstiga, kes vajadusel jagab täiendavaid soovitusi või pakub välja muu rasestumisvastase meetodi.
  * Epilepsiaravimi lamotrigiini enda toime võib KHK toimel väheneda – seda tuleb nende ravimite kooskasutamisel arvesse võtta.
  Varasemalt antud soovitus, mille kohaselt laia toimespektriga antibiootikumid vähendavad KHK efektiivsust, enam ei kehti ja KHK kasutaja ei pea antibiootikumravi ajal täiendavat lisakaitsevahendit kasutama.

  Pillid ja seedehäired
  Väga tugeva kõhulahtisuse korral, mis kestab kaks ööpäeva või oksendamise korral 2 tunni jooksul pärast pilli võtmist võivad pillide toimeained seedetraktis mitte imenduda. Sel puhul tuleb jätkata pillide võtmist ja järgneva 7 päeva jooksul lisaks pillidele kasutada kondoomi. Erinevalt rasestumisvastastest pillidest toimivad plaastrid ja tuperõngas ka seedehäirete korral, oksendamine ega kõhulahtisus ei mõjuta nende toimet.

  Pillid, plaaster, tuperõngas ja operatsioon
  Arutage seda olukorda alati arstiga. Väiksemate operatsioonide puhul, millele ei järgne voodis lamamist (nt kurgumandlite eemaldamine, hamba väljatõmbamine, diagnostiline/ väikesemahuline laparoskoopia) pole vaja pillide, plaastrite ja tuperõnga tarvitamist katkestada.
  Pillide, plaastri ja tuperõnga kasutamine tuleb katkestada 2–4 nädalat enne ulatuslikku operatsiooni või operatsiooni jalgadel (nt artroskoopia, jalaveenide ravi), sest sel puhul on ajutine risk jalaveenides trombi tekkeks. Ulatuslikuks kirurgiliseks operatsiooniks loetakse operatsiooni, mis kestab plaanitavalt üle 30 minuti ja/või mille järgselt tuleb lamada üle kahe ööpäeva. Jalaveeni trombi tekke suhtes riskantsemad on üldkirurgia, ortopeedia, traumadega seotud ja neurokirurgilised ulatuslikud operatsioonid. Pillide, plaastri ja tuperõnga kasutamist võib jätkata 2 nädalat pärast liikumisvõime taastumist ja/või jala kompressioonsidemete eemaldamist. Vahepealsel ajal on soovitav ümber lülituda nt minipillidele, kondoomile või süstitavale progestageeni sisaldavale depoopreparaadile (Depo-Provera). Eriolukorras (nt trauma, erakorraline mahukas kirurgiline operatsioon) tuleb pillide, plaastrite ja tuperõnga kasutamine katkestada kohe.

  Millal tuleb pillide, plaastri ja tuperõnga kasutamine lõpetada?
  Alljärgnevate kaebuste ja sümptomite esinemisel on vajalik koheselt arstiga või ämmaemandaga konsulteerida. Loetletud nähtude esinemisel ei ole enamasti tegemist raske haigusega, samas peab arst nende kaebuste põhjuse välja selgitama ja otsustama, kas pillide/plaastri/tuperõnga tarvitamist tohib jätkata (alternatiivse meetodina sobib jätkata nt minipillidega).
  • tugev valu ja/või turse ühes jalas
  • äge valu rinnus
  • tugev õhupuudustunne või veriköha
  • ebatavaliselt tugevad peavalud ja/või kõne- ja nägemishäired
  • käte või jalgade tuimus või nõrkus
  • naha või silmavalgete kollasus
  • kõrgenenud vererõhk ≥160/95 mmHg (korduval mõõtmisel)

  Kellele kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased vahendid ei sobi?
  NB! Soovitatav valida mõni muu rasestumisvastane vahend, lisanõu saab arstilt või ämmaemandalt.
  ● Äge venoosne trombmeboolia (kopsutrob, jalatromb)
  ● Venoosne trombemboolia varasemas elus
  ● Auraga migreen (kroonilised pulseerivat tüüpi enamasti ühepoolsed peavalud, millega kaasneb ka näiteks nägemishäire, jäsemete nõrkus või tundlikkushäire)
  ● Süsteemne erütematoosluupus antifosfolipiidantikehadega
  ● Kõrgvererõhktõbi
  ● Vererõhuväärtus teadmata
  ● Kehamassiindeks üle 35
  ● Üle 35-aastastele suitsetavatele naistele
  ● Rasked maksahaigused
  ● Suguhormoonidest sõltuvad kasvajad (nt rinnavähk)
  ● Pärilik tromboosikalduvus
  ● Tüsistustega suhkruhaigus
  ● Infarkt, insult
  ● Vähem kui 6 nädalat möödas sünnitusest
  ● Suure trauma (eriti jalatrauma) ajal mille tõttu on jalg kipsis, on vaja olla lamamisrežiimil või ratastoolis
  ● Suure operatsiooni eel ja järel (suured ulatuslikud operatsioonid kõhuõõnes või jalgadel, mille pikkus on üle 30 min ja/või millega seoses tuleb üle 48 h lamamisrežiimil olla)
  ● Sümptomaatiline sapikivitõbi (pärast operatsiooni tohib jälle kasutada)
  ● Allergia mingi toimeaine või abiaine suhtes

  Enne kombineeritud hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist on vajalikud lisauuringud juhul, kui:
  ● Esimese astme sugulasel (ema, isa, õed, vennad, lapsed) on esinenud venoosne trombemboolia (veenitromb).

 • Minipillid

  Minipillid on väga tõhus rasestumisvastane meetod. Need sisaldavad ainult üht hormooni  - kollaskehahormooni. Eestis on müügil ainult desogestreeli sisaldavad minipillid. Seetõttu on alljärgnevalt antud informatsioon vaid selle ravimi kohta ja see ei laiene teistele minipillidele, mida Eestis ei müüda.
  Minipillide ostmiseks on vajalik retsept, mille väljastab arst või ämmaemand. Kuna minipillid ei sisalda östrogeeni, siis sobivad need enamikul juhtudest, kui kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon (pillid, plaaster, tuperõngas) ei sobi.
  Minipillid ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Tõhusus ja toimemehhanism
  Minipillid on korrektsel kasutamisel sama efektiivsed kui kombineeritud hormonaalsed kontratseptiivid (pillid, plaaster, tuperõngas), hoides raseduse ära ligi 99%-lise tõenäosusega. Pillide unustamiselvõi ebaõigel kasutamisel võib rasestumisvastane toime väheneda. Teadaolevalt võib tõhusus olla väiksem üle 70-kilostel naistel. Minipillide toimeaine desogestreel takistab munasarjas munaraku küpsemist ja vabanemist, muudab emakakaela lima tihkemaks ja seega seemnerakkudele raskemini läbitavaks ning teeb emaka limaskesta õhemaks, mistõttu ei saa viljastunud munarakk sinna kinnituda.

  Eelised:
  + Väga tõhus rasestumisvastane kaitse
  + Pöörduv - kasutamise lõpetamisel taastub viljakus kiiresti
  + Ei sõltu vahekorrast
  + Sobib enamikule naistest, sh neile, kellele kombineeritud rasestumisvastased vahendid (pillid, plaaster, tuperõngas) ei sobi
  + Hästi talutav, vähe kõrvaltoimeid
  + Sobib kasutada rinnaga toitmise ajal
  + Võib vähendada menstruatsioonivere hulka ja muuta menstruatsiooni vähem valulikuks
  + Vähendavad väikevaagna põletikulise haiguse riski

  Puudused:
  - Mõju menstruatsioonitsüklile võib olla ettearvamatud - võib esineda sagedasi või kestvaid veritsusi, mis on küll ohutud, kuid võivad põhjustada ebamugavust; enamasti need taanduvad esimeste kasutuskuude möödudes
  - Kõrvaltoimeteks võivad olla: rindade hellus, peavalu, kõhuvalu, kaalutõus, akne
  - Peab iga päev meeles pidama
  - Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest

  Minipillide kasutamine
  Minipillide kasutamiseks on vaja retsepti, mille kirjutab välja arst või ämmaemand (noorte nõustamiskeskuses, naistearst, perearst). Eestis kehtib minipillidele 50%-ne soodustus sarnaselt teiste ravimitega. Korraga saab arst või ämmaemand välja kirjutada kuni pooleks aastaks vajamineva koguse. Kui KHK meetod esimest korda välja kirjutatakse, küsitletakse kasutajat põhjalikult ja mõõdetakse vererõhk. Olge valmis informeerima arsti/ämmaemandat kõikidest põetud haigustest ja kasutatavatest ravimitest, samuti lähisugulasel (ema, isa, õde, vend)  esinevatest pärilikest haigusest. Retsepti saab pikendada perearsti, naistearsti või noortenõustaja juures. Iga konkreetse meetodi kasutamisjuhist saab  lugeda pakendi infolehelt. Naistearsti läbivaatus pole rasestumisvastase vahendi saamiseks vajalik.
  Minipille kasutatakse pidevalt, iga päev, ilma 7-päevaste pausideta. Pill tuleb sisse võtta iga päev samal ajal. Hea on panna omale telefoni meeldetuletus või kasutada meeldetuletavat mobiilirakendust. Erinevalt kombineeritud hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest ei reguleeri minipillid tsüklit, seega võib esineda ebaregulaarset veritsust, kasutamise alguses ka sagedaid määrimisi. See pole kuidagi ohtlik. Tavaliselt 3-6 kasutuskuu jooksul kujuneb välja mingi reeglipära ja üldjuhul on minipillidega menstruatsioonid harvemad, lühemad, vähesema verehulgaga ning valutumad. Minipillide kasutamise lõpetamisel taastub viljakus kohe.

  ● Minipillide kasutamise alustamine
  Minipillide võtmist alustatakse menstruatsiooni, 1.-5. päevast, sel puhul rasestumisvastane kaitse algab kohe. Kui alustada minipillidega hiljem tsükli jooksul, siis ei ole rasestumisvastane kaitse kohene, vaid tekib alles 2 päeva pärast ja seni tuleb seksuaalvahekorras olles kasutada lisakaitsevahendeid (näiteks kondoomi). Pärast sünnitust on minipillid lubatavad 6 nädala möödumisel sünnitusest, kui toidetakse rinnaga, või kohe, kui rinnaga ei toideta. Pärast raseduse katkestamist võib minipille koheselt (samal või järgmisel päeval) võtma hakata. Ümberlülitumisel kombineeritud pillidelt, plaastrilt või tuperõngalt tuleb vahele jätta 7-päevane paus (st esimene minipill tuleb võtta kohe pärast eelmise pillipaki viimast tabletti, pärast viimast plaastrit või pärast tuperõnga eemaldamist) ja kasutada lisakaitsevahendina kaks päeva kondoomi.

  Mida teha unustamise korral?
  Kui 1 minipill unustati võtta vähem kui 12 tunni jooksul, siis tuleb võtta see niipea, kui võimalik ja lisakaitset (kondoomi) kasutada ei ole vaja. Kui pillide võtmine ununeb enam kui 12 tundi, siis tuleb 2 päeva kasutada lisakaitsevahendit (tootja soovitab lisakaitsevahendit kasutada 7 päeva jooksul). Kui sel ajal oli seksuaalvahekord, võiks lisaks kasutada SOS-pille.
  Kui unustati enam kui 1 minipill, siis tuleb võtta uus minipill niipea kui võimalik ja jätkata nende igapäevast tarvitamist ja teha rasedustest 5 nädala möödumisel.

  Minipillide kasutamine koos teiste ravimitega
  Teatud ravimite kasutamine samaaegselt minipillidega võib nende rasestumisvastast toimet vähendada. Sellised ravimid on näiteks:
  * Teatud HIV ravis kasutatavad preparaadid
  * Teatud antikonvulsandid ehk krambivastased ravimid, mida kasutatakse näiteks epilepsia, aga ka mitmete psühhiaatriliste haiguste ravis
  * Tuberkuloosiravis kasutatavad antibiootikumid
  * Naistepuna (toidulisand)
  Nende ravimite kasutamisel pidage nõu oma naistearstiga, kes vajadusel jagab täiendavaid soovitusi või pakub välja muu rasestumisvastase meetodi.

  Minipillid ja seedehäired
  Väga tugeva kõhulahtisuse korral kaks ööpäeva või oksendamise korral 2 tunni jooksul pärast minipilli võtmist võib pillide toimeaine seedetraktis mitte imenduda. Sel puhul tuleb jätkata minipillide võtmist, kuid haigusnähtude ilmnemisest alates ei pruugi minipillid olla tõhusad. Seetõttu peab haigustunnuste ajal ja järgneva 7 päeva jooksul lisaks minipillidele ka kondoomi kasutama.

 • Süstitav hormonaalne meetod (Depo-Provea)

  Süstitav hormonaalne meetod on väga tõhus rasestumisvastane vahend, mis süstitakse lihase sisse iga kolme kuu tagant. Süstitav hormonaalne meetod ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Tõhusus ja toimemehhanism
  Korrektsel kasutamisel on rasestumisvastane toime üle 99% efektiivne. Selle meetodi toimeaineks on dihüdromedroksüprogesteroonatsetaat (DMPA), mis toimib järgnevalt:
  1) takistab ovulatsiooni ehk munaraku küpsemist ja vabanemist munasarjast
  2) muudab emaka limaskesta nii õhukeseks, et viljastunud munarakk ei saa sinna kinnituda
  3) muudab emakakaela lima tihkemaks, mistõttu on seemnerakkudel raske sealt läbi pääseda

  Eelised:
  + Väga tõhus rasestumisvastane kaitse.
  + Toime kestab vähemalt 3 kuud.
  + Ei vaja igapäevast meelespidamist.
  + Ei sõltu kasutajast.
  + Ei sõltu vahekorrast.
  + Sobib enamikule naistest.
  + Sisaldab ainult kollaskehahormooni - sobib ka neile, kes mingil põhjusel ei tohi või ei soovi östrogeeni sisaldavat preparaati kasutada.
  + Sobib kasutada rinnaga toitmise ajal.
  + Võib vähendada menstruatsiooni verehulka ja menstruatsiooniaegset valu.
  + Sageli puudub igasugune veritsus (tekib amenorröa).
  + Vähendab endometrioosi ja emakamüoomide sümptomeid.
  + Vähendab emakavälise raseduse riski.
  + Võib vähendada väikevaagna põletikulise haiguse teket.
  + Kaitseb emakavähi eest.
  - Ettearvamatu mõju menstruatsioonitsüklile:
  ⅕ naistest jäävad veritsused ära (amenorröa).
  ⅕ naistest esineb pidev ja/või pikaajaline veritsus ja määrimine.

  Puudused:
  - Kõrvaltoimeteks võivad sageli olla kaalutõus, harvem ka akne, iiveldus, peavalu, rindade hellus, tujumuutused, libiido langus. Võib esineda soovimatut reaktsiooni toimeainele.
  - Pikaajalisel kasutamisel põhjustab luude hõrenemist.
  - Kõrvaltoimete tekkimisel pole ravimit võimalik organismist eemaldada, vaid tuleb oodata, kuni selle toime möödub.
  - Viljakuse taastumine pärast kasutamise lõpetamist võib võtta aega kuni aasta.
  - Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Süstitava hormonaalse meetodi kasutamine
  Süstitav hormonaalne meetod süstitakse lihasesse iga 12 nädala möödudes. Süsti võib teha arsti või ämmaemanda vastuvõtul, kuid vastava väljaõppe korral võib  vahendit endale ka ise süstida.
  Alustatuna menstruatsiooni 1.–5. päevast algab rasestumisvastane kaitse kohe. Alustatuna hiljem tsükli jooksul, tekib rasestumisvastane kaitse alles 7 päeva pärast ja seni tuleb seksuaalvahekorras olles kasutada lisakaitsevahendit (kondoomi). Pärast sünnitust on DMPA lubatav 6 nädala möödumisel sünnitusest. Pärast raseduse katkestamist võib DMPA koheselt (samal või järgmisel päeval) kasutama hakata.

  Unustamine
  Kui DMPA süstiga on hilinetud vähem kui 4 nädalat, siis tuleb teha uus süst ja lisakaitset kasutada ei ole vaja. Kui hilinetud on enam kui neli nädalat, siis tuleks lisakaitseks kasutada kondoomi, uue süstiga oodata ja teha rasedustest 14 päeva pärast viimast kaitsmata vahekorda. Kui rasedustest on negatiivne, siis võib teha uue süsti ja 7 päeva kasutada lisakaitset. Rasedustesti peaks kordama 2 nädala pärast. Kui süsti tegemine on hilinenud enam kui neli nädalat ning eelneva 5 päeva jooksul on olnud kaitsmata vahekord, siis võib kaaluda SOS-pillide kasutamist.

  Kellele süstitav hormonaalne meetod ei sobi?
  ● Osteoporoos.
  ● Glükokortikoidide tarvitajad.
  ● Vanus alla 18 või üle 45 aasta.
  ● Kõrgvererõhktõbi.
  ● Südamehaigused.
  ● Infarkt, insult.
  ● Süsteemne erütematoosluupus antifosfolipiidantikehadega.
  ● Süsteemne erütematoosluupus raske trombotsütopeeniaga.
  ● Allergia või ülitundlikkus toimeaine või abiaine suhtes.
  ● Raske maksahaigus.
  ● Tüsistustega suhkruhaigus.
  ● Rinnavähk.
  ● Teadmata põhjustega veritsus tupest.

 • Kondoom

  Kondoom on barjäärimeetod, mis takistab seemnerakkude pääsu naise suguteedesse ja ühtlasi ka enamiku sugulisel teel levivate haiguste ülekandumist. Mehe kondoom ehk väline kondoom on õhuke peenise peale rullitav vahend. Naise kondoom ehk sisemine kondoom on tuppe asetatav kahe elastse rõngaga kotike, kuid seda käesoleval hetkel Eestis ei turustata. Seega käsitleb antud artikkel mehe kondoomi ehk välimist kondoomi.
  Kondoome müüakse ilma arsti retseptita poes, apteegis, bensiinijaamades jm.

  Kondoomi tõhusus ja toime
  Nii rasestumisvastane kui ka nakkuste vastane efektiivsus sõltub olulisel määral kasutamise korrektsusest. Rasestumisvastase kaitse tagab kondoom 85–98% juhtudest. Rasestumisvastase kaitse tõhustamiseks on hea kasutada topeltmeetodit (link), mille puhul lisaks kondoomile kasutatakse mingit tõhusat rasestumisvastast meetodit (näiteks implantaat, spiraal, pillid, plaaster, tuperõngas). HIVi puhul vähendab kondoom nakatumisriski 80–87%. NB! Kuna seksuaalsel teel levivad nakkused levivad ka suuseksi ja anaalseksiga, tuleb kondoomi kasutada ka siis! 

  Eelised:
  + Tõhus rasestumisvastane kaitse.
  + Ainuke meetod, mis vähendab oluliselt tõenäosust nakatuda seksuaalsel teel levivatesse nakkustesse.
  + Kergesti kättesaadav ja suhteliselt odav.
  + Meditsiinilised vastunäidustused ja kõrvaltoimed peaaegu puuduvad.
  + Kaitseb emakakaelavähi eest, kuna vähendab võimalust nakatuda papilloomiviirusega.
  + Võimaldab meespartneril vastutada rasestumisvastase meetodi kasutamise ja nakkustest hoidumise eest.
  + Võib pikendada seemnepurskeni kuluvat aega, mis võib olla positiivne, kui partner vajab orgasmini jõudmiseks rohkem aega või on probleemiks enneaegne seemnepurse.

  Puudused:
  - Vahekorrast sõltuv.
  - Võimalik valesti kasutada, võib puruneda või maha libiseda.
  - Võib esineda allergiat lateksi või libestusaine vastu.

  Kondoomi kasutamine
  ● Iga vahekorra ajaks tuleks võtta uus kondoom.
  ● Kondoom tuleb panna peenisele enne, kui peenis puudutab naise suguelundeid (kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest) ja kohe peenise jäigastumisel, sest esimesed seemnerakud eralduvad juba erektsiooni tekkides (kaitse raseduse eest).
  ● Alati tuleb kontrollida kondoomi säilivusaega ja seda, et pakend oleks terve.
  ● Pakendi avamiseks ei tohi kasutada terariistu või hambaid, pakend tuleb avada selleks ettenähtud kohast rebides.
  ● Kondoom tuleb asetada peenisele ja teise käega lahti rullida lõpuni peenisele nii, et allarullitav äär jääb väljapoole, see aitab kondoomi õigetpidi peale panna.
  ● Kondoomi otsast pöidla ja nimetissõrmega kinni hoides tuleb kondoomist õhk välja -  kondoomi sisse jääv õhk võib soodustada selle rebenemist.
  ● Kondoomi tuleb hoida peal kogu vahekorra ajal .Aeg-ajalt tuleb kontrollida, kas kondoom on ikka kindlalt paigal, kuna see võib maha libiseda või rulluda, eriti siis, kui peenis vahepeal lõdveneb.
  ● Pärast seemnepurset tuleb võtta peenis tupest välja enne, kui peenis lõtvuma hakkab, hoides samal ajal sõrmedega kondoomi äärest kinni, et see peeniselt maha ei libiseks ja spermat tuppe ei satuks.
  ● Kasutatud kondoomi võib pakkida salvrätikusse ja panna prüginõusse (WC-potti ei tasu kondoomi visata, kuna see võib põhjustada ummistusi).

  Millele tuleb veel tähelepanu pöörata kondoomi õigel kasutamisel:
  ● Võib juhtuda, et kondoom rebeneb või libiseb maha. Riski aitab vähendada libeaine kasutamine. Kasutada tuleb spetsiaalset vesilahustuvat libestusainet, mitte suvalist käepärast geeli või õli, kuna need võivad kondoomi kahjustada.
  ● Kondoom ei ole korduvkasutuseks.
  ● Peale anaalseksi, mis jätkub tupekaudse seksiga, tuleb kondoomi vahetada, et vältida pärasooles olevate bakterite sattumist tuppe, kuna need võivad põhjustada põletikku.
  ● Kui kondoom kõigest hoolimata katki läheb või peeniselt maha libiseb, saab soovimatu raseduse vältimiseks kasutada SOS-pille. Need toimivad kuni 72 tundi pärast vahekorda, kuid mida varem neid kasutada, seda kindlam on rasestumisvastane toime. SOS-pille saab apteegist ilma retseptita ja kui kasutada kondoomi rasestumisvastase vahendina, siis võiks neid alati varuks olla. SOS-pillid ei kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest! Kui kondoom „veab alt”, siis on põhjust lasta kontrollida end ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes.
  ● Ehkki enamik kondoome on töödeldud libeainega, võib apteekides müügil olevat libestusainet kasutada lisaks, eriti on see soovitatav anaalseksi korral.

  Sagedased vead kondoomi kasutamisel
  ● kondoomi ei kasutata iga vahekorra ajal;
  ● kondoomi ei kasutata terve vahekorra vältel;
  ● suguelundite kokkupuude enne kondoomi pealepanekut;
  ● kondoomi mahalibisemine erektsiooni möödudes;
  ● kondoomi lekkimine peenise tupest eemaldamisel;
  ● suguelundite kokkupuude pärast kondoomi eemaldamist;
  ● kondoomi tipust ei suruta enne paigaldamist õhku välja (kondoom puruneb kergemini);
  ● kondoomi kahjustusest tingitud rebenemine (mehhaaniline või keemiline kahjustus);
  ● juhuslike kreemide ja õlide või õlipõhiste libestite kasutamine.

 • Hädaabimeetodid ehk vahekorrajärgsed rasestumisvastased vahendid

  Vahekorrajärgselt saab hädaabi korras rasestumisest hoidumiseks kasutada SOS-pilli või vaskspiraali. Kumbki hädaabimeetod ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  Hädaabimeetodite kasutamine võib olla vajalik järgmistel juhtudel:
  ● seksuaalvahekord toimus rasestumisvastaseid meetodeid kasutamata;
  ● kondoom purunes või libises maha;
  ● pärast seksuaalvägivalda;
  ● ununes enam kui 2 kombineeritud pilli esimesel pillivõtmise nädalal (pillide unustamisel viimasel pillivõtmisel nädalal on tõhusam jätta vahele 7-päevane paus);
  ● ununes üks minipill >12 tunni ettenähtud ajast ja sellele järgnevalt 2 ööpäeva jooksul toimus kondoomita seksuaalvahekord.

  SOS-pill
  SOS-pill on kollaskehahormooni sisaldav tablett, mida kasutatakse seksuaalvahekorra järgselt rasedusest hoidumiseks. See tuleb sisse võtta esimesel võimalusel pärast vahekorda – soovitatavalt esimesel võimalusel kolme ööpäeva jooksul. SOS-pill võib omada toimet ka kuni 5 ööpäeva jooksul pärast vahekorda. Siiski kehtib üldreegel, mida varem SOS-pill pärast kaitsmata vahekorda sisse võtta, seda tõhusam see on. SOS-pille saab osta apteegist ilma arsti retseptita. SOS-pill ei kaitse seksuaalsel teel levivate haiguste eest.
  NB! SOS-pilli sage, kuid ohutu kõrvaltoime on menstruatsioonitsükli häire - st menstruatsioon saabub oodatust varem või hiljem või esineb ebaregulaarset määrimist.

  SOS-pillide tõhusus ja toimemehhanism
  SOS-pilli tõhusus sõltub sellest, kui kiiresti pärast kaitsmata vahekorda seda võtta ja missuguses menstruaaltsükli faasis see toimub. Mida kiiremini pill sisse võtta, seda tõhusam see on. Kui SOS-pilli tarvitada 24 h jooksul pärast kaitsmata vahekorda, võib see olla üle 99% efektiivne. Hilisema võtmise korral tõhusus väheneb. Kui kõhkled, kas on mõtet SOS-pilli võtta või ei, siis on soovitatav ikkagi pigem võtta. SOS-pillil on vähe kõrvaltoimeid ning see võib siiski vähendada tõenäosust soovimatu raseduse tekkeks.
  SOS-pillis oleva kollaskehahormooni levonorgestreeli toimemehhanism põhineb munaraku vabanemise takistamisel ja munaraku viljastumise vältimisel. SOS-pill mõjub ainult siis, kui rasedust ei ole veel tekkinud. Juba tekkinud rasedust SOS-pill ei katkesta ega ka ohusta.

  SOS-pillide eelised:
  + Korrektsel kasutamisel võib olla väga tõhus rasestumisvastane meetod.
  + Saab kasutada pärast vahekorda.
  + Saab apteegist ilma retseptita.
  + Väga vähe vastunäidustusi kasutamiseks.
  + Hästi talutav, vähe kõrvaltoimeid.
  + Sobib enamikule naistest.
  + Võib kasutada rinnaga toitmise ajal.

  SOS-pillide puudused:
  - Põhjustab sageli menstruaaltsükli häireid, mis on ohutud ja mööduvad ise.
  - Teised kõrvaltoimed võivad olla: peavalu, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, puhitustunne.
  - Ei sobi pidevaks kasutamiseks, kuna on kokkuvõttes kallim ja vähem tõhus kui muud rasestumisvastased vahendid ning põhjustab menstruaaltsükli häireid.
  - Toimib ainult teatud aja jooksul pärast vahekorda.
  - Ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

  SOS-pilli kasutamine
  Eestis saadaolev SOS-pill tuleb sisse võtta ühekordselt (1,5 mg levonorgestreeli). Mujal maailmas on müügil ka selliseid SOS-pille, mille puhul tuleb sisse võtta 2 tabletti. Jälgi kindlasti hoolikalt konkreetse pilli kasutusjuhendit. SOS-pill tuleb sisse võtta esimesel võimalusel pärast kaitsmata vahekorda, soovitatavalt 72 h jooksul, kuid see võib toimida ka kuni 120 h jooksul pärast vahekorda. SOS-pill on seda tõhusam, mida rutem pärast vahekorda see sisse võtta.
  Kui enne SOS-pilli võtmist on toimunud mitu kaitsmata vahekorda, siis peaks SOS-pilli võtmine jääma 120 h sisse arvestades esimesest kaitsmata vahekorrast. Kui SOS-pill võetakse hiljem kui 120 h pärast esimest kaitsmata vahekorda, ei pruugi see enam efektiivne olla.
  Kui 12 h jooksul pärast SOS-pilli tarvitamist on korduv kaitsmata vahekord, siis täiendavat pilli võtta pole vaja. Kui järgmine vahekord on hiljem kui 12 h pärast SOS-pilli võtmist, siis tuleks võtta uus SOS-pill.
  Vajadusel võib SOS-pilli võtta ka mitu korda ühe menstruaaltsükli jooksul, kuid tuleb arvestada, et siis võib see olla vähem efektiivne ning suureneb kõrvaltoimete võimalus, sh tsüklihäirete esinemine.
  Kui menstruatsioon hilineb rohkem kui ühe nädala võrra või kui menstruaalvere hulk on ebaharilikult väike, tuleks teha rasedustest 3-4 nädalat pärast kaitsmata vahekorda. Kui SOS-pille kasutades tekib siiski rasedus, siis pole sellel rasedusele kahjulikku mõju.
  Oluline on silmas pidada, et SOS-pillid ei kaitse seksuaalsel teel levivate nakkuste eest, mistõttu vajadusel tuleb minna ennast testima seksuaalsel teel levivate nakkuste suhtes.

  SOS-pilli kooskasutamine teiste ravimitega
  SOS-pillide ühekordsel tarvitamisel koostoimeid teiste ravimitega ei esine.

  Kellele SOS-pill ei sobi?
  ● Äge porfüüria.
  ● Allergia või ülitundlikkus toimeaine või abiainete suhtes.

  Vaskspiraal kui hädaabimeetod
  Vaskspiraali paigaldamine 120 h jooksul pärast kaitsmata vahekorda mõjub samuti tõhusa rasestumisvastase hädaabimeetodina. Toime põhineb vaskspiraali võimel takistada viljastunud munaraku kinnitumist emakaseinale. Enne vaskspiraali paigaldamist võidakse võtta emakakaela PAP-analüüs ning testid suguhaigustele. Samuti võidakse määrata profülaktiline antibiootikum suguhaiguste vastu. Vaskspiraal on hädaabimeetodina väga efektiivne ning soovi korral võib selle edasi emakasse jätta. Vaskspiraal on apteegis saadaval retseptita ja seda paigaldab ainult naistearst. Vaskspiraali kohta loe pikemalt siit /link vaskspiraali pika teksti juurde/
   

 • Sterilisatsioon

  Steriliseerimine on väga tõhus rasestumisvastane meetod. See põhineb naiste puhul munajuhade ning meeste puhul seemnejuhade läbilõikamisel operatsiooni teel. Naise sterilisatsioon ehk munajuhade sulgemine toimub narkoosis laparoskoopilise operatsiooni käigus. Munajuhad kas lõigatakse läbi või asetatakse kunstlikud sulgurid. Mehe sterilisatsiooni (vasektoomia) puhul piisab paiksest tuimestusest, väikese ava kaudu munandikoti pinnal suletakse seemnejuhad. Meeste sterilisatsiooni rasestumisvastane efekt saabub umbes kolme kuu pärast, mistõttu tuleb kasutada sel ajal muid rasestumisvastaseid meetodeid.
  Kuna steriliseerimine on pöördumatu (st pärast protseduuri teostamist pole enam võimalik lapsi saada), tuleb otsus põhjalikult läbi kaaluda. Eestis on steriliseerimise eelduseks vajalik vähemalt üks järgmistest tingimustest:
  ● vanus üle 35 aasta;
  ● vähemalt 3 last juba olemas;
  ● terviseprobleem, mille tõttu on rasedus või sünnitus eluohtlik või on lapse kasvatamine võimatu või on suur risk, et laps sünnib mingi raske terviserikkega.

 • Topeltmeetod

  Topeltmeetod on tõhusaim soovimatust rasedusest ning suguhaigustest hoidumise meetod. See põhineb kondoomi ning mõne väga tõhusa rasestumisvastase vahendi kooskasutamisel:
  • implantaat + kondoom
  • spiraal + kondoom
  • pillid + kondoom
  • plaaster + kondoom
  • tuperõngas + kondoom

  Väga tõhus rasestumisvastane vahend tagab parima kaitse soovimatu raseduse eest ning kondoom kaitseb lisaks ka suguhaiguste eest. Topeltmeetodit tuleks kasutada igal juhul, kui oled vahekorras uue partneriga või kui pole kindlalt teada, et partneril pole suguhaigust. (NB! Suguhaigustel puuduvad tihti välised tunnused ja inimesed ei pruugi neist teadlikud olla) Usaldusliku püsisuhte korral, kui mõlemad partnerid on käinud testimas suguhaiguste suhtes ning kindlad, et suguhaigusi ei esine, võib kondoomist loobuda ning jätkata üksnes tõhusa rasestumisvastase vahendiga.
  Kui kõhkled, kasuta alati lisaks tõhusale rasestumisvastasele vahendile ka kondoomi!

 • Ebatõhusad meetodid

  Järgmised meetodid on soovimatust rasedusest hoidumisel ebatõhusad:
  ● katkestatud vahekord ehk peenise välja tõmbamine enne seemnepurset - väike kogus seemnerakke eritub peenisest juba tükk aega enne seemnepurset ning neist piisab, et tekiks rasedus;
  ● kalendermeetod ehk päevade lugemine - ka väga regulaarse menstruaaltsükli korral võib arvestamisel eksida ning on palju tegureid, mis võivad menstruaaltsüklit nihutada;
  ● spermitsiid - vähetõhus rasestumisvastane meetod, võib põhjustada tupe limaskesta ärritust;
  ● tupeloputus - ei kaitse üldse rasestumise eest, aga võib põhjustada tupepõletikke ja tupekuivust.

  NB! Ülalnimetatud meetodid ei ole tõhusad rasestumisvastased meetodid. Kui oled kindel, et ei soovi rasedust, tuleks kindlasti kasutada mõnda tõhusat rasestumisvastast meetodit (implantaat, spiraal, pillid, plaaster, tuperõngas).