Kiirküsitlus

Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

Hääleta

Mis ei ole seksuaalsel teel levivad infektsioonid?

On mitmeid selliseid probleeme, mis tekitavad piisavalt küsimusi ja ebamugavust suguelunditel, kuid ei ole seksuaalsel teel levivad infektsioonid (STLI).

 • Tupeseenehk kandidiaas ehk soor

  Tupeseen ei ole suguhaigus. Tupeseent tekitab mikroskoopiline pärmseen (candida), mida võib leida kõigil inimestel soolestikust ja tupest. Soodsatel tingimustel seen paljuneb ja tekitab tupes põletiku, millele on iseloomulik sügelus, välissuguelundite ja tupe ärritus ja/või valulikkus, rohkenenud valgetükiline (kohupiimataoline) tupevoolus.

  Põletikku soodustavateks asjaoludeks võivad olla antibiootikumravi, rasedus, organismi vastupanuvõime langus (näiteks viirusinfektsioon), kaasnev (seksuaalsel teel leviv) haigus suguteedes, östrogeeni sisaldavate ravimite tarvitamine (sh hormonaalsed rasestumisvastased vahendid). Mõnikord ei selgugi täpselt, mis tupe seenpõletiku teket konkreetsel juhul soodustas. Seenpõletik on üks sagedasemaid suurenenud tupevooluse põhjustajaid ning võib elu jooksul korduda. Esmaseks raviks sobib apteegi käsimüügis saadaval olev klotrimasoolkreem, mida saab määrida välissuguelunditele ja ka tuppe sisse sümptomite leevendamiseks. Kui see ei aita, siis tuleb pöörduda asjatundja poole (noorte nõustamiskeskuse arst või ämmaemand, perearst, naistearst, naha-suguhaiguste arst, ämmaemand), kes kirjutab retseptiga välja kas tupesisesed ravimküünlad või suukaudsed seenevastased ravimid.
  Seenpõletik ei ole seksuaalsel teel leviv infektsioon, kuid võib meestel tekitada peenise ja eesnaha kihelemist ja sügelevat löövet. Sellisel juhul vajavad ravi mõlemad partnerid. Meeste raviks kasutatakse klotrimasoolkreemi, mida määritakse peenisele, või suukaudset ravi. Kui mehel kaebusi ei esine, siis tema ravi ei vaja.

  Mõned nõuanded seenpõletiku kordumise vältimiseks:
  •      Hapendatud piimatoodete tarvitamine toiduks või probiootikumide kasutamine toidulisandina
  •      Pesu peaks olema mugav ja õhku läbi laskev, puuvillane pesu on parem kui sünteetiline.
  •      Välissuguelundite pesemisel peaks eelistama puhast voolavat vett. Spetsiaalseid apteegis müügilolevaid intiimpesuvahendeid võib soovi korral kasutada. Vältida tuleb kõiki muid pesuvahendeid ja seepe, eriti neid, mis sisaldavad mikroobivastaseid ja lõhnaaineid. Samuti peaks vältima intiimdeodorante.
  •      Mingil juhul ei tohi tuppe pesta seestpoolt ega teha tupeloputusi!
  •      Kui on teada, et suguvõsas esineb suhkruhaigust, tuleks kontrollida ka enda veresuhkru taset, sest diabeetikutel esinev kõrge veresuhkru tase soodustab seenpõletike teket.
  •       Mõnedel andmetel võib ka pärmitaignatoodete, valge jahu ja maiustuste liigne tarvitamine soodustada seenpõletiku teket, kuna need toiduained soodustavad seene teket soolestikus.

 • Bakteriaalne vaginoos

  Bakteriaalne vaginoos (BV) ei ole suguhaigus. BV on sageli esinev tupe mikroobikoosluse häire, mille puhul tuppe normaalselt asustavate piimhappebakterite hulk väheneb ja teatud bakterite (ladina keeles Gardnerella, Bacteroides jt.) osakaal tõuseb.

  BV tekkepõhjused on ebaselged. On teada, et see ei ole seksuaalsel teel ülekantav, kuna seda esineb ka seksuaalelu mitteelanud naistel ning see enamasti paraneb spontaanselt sõltumata seksuaalsest aktiivsusest. Ka ei ole uuringud tõestanud, et partneri ravi aitaks ära hoida korduvaid BV episoode naistel. Samas võib BV ägeneda just seoses seksuaalvahekorraga. Selle põhjused on seotud pigem vahekorra, mitte ülekantavate mikroobidega. Partner ei ole BV (taas)tekkimise põhjuseks. Mõnikord võib BV ennetamisel siiski kondoomi kasutamisest abi olla, sest välditakse spermas leiduvate kaitsevõimet vähendavate ainete sattumist tupe keskkonda. Teadaolevalt võivad tupe mikroobikoosluse muutumist ja bakteriaalse vaginoosi avaldumist soodustada "külmetushaigused" ehk enamlevinud viirushaigused, stress, hormonaalsed häired või kaasnevad muud haigused.

  Umbes pooltel juhtudel ei tekita BV kaebusi, ülejäänud pooltel juhtudel tekib rohkenenud halvalõhnaline (kalalõhna meenutav) tupevoolus. Kui esinevad kaebused, siis BV ravitakse kas tuppe asetatavate küünalde või suu kaudu võetavate tablettidega, mida kirjutab välja arst. BV on üks sagedasemaid tupevooluse põhjustajaid ning võib elu jooksul korduda. Korduvate kaebuste korral on soovitav partnereid uurida ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes. BV leid juhuslikus tupeanalüüsis, kui ei esine kaebusi, ei vaja ravi.

 • Pärljad paapulid

  Pärljad paapulid ei ole suguhaigus. Enamusel meestest paiknevad sugutipea serval väikesed, valkjad või nahaga sama värvi ja nahast veidi kõrgemad ning umbes 1 mm läbimõõduga korrapärased, ajas muutumatu suurusega täpikesed, mida nimetatakse pärljateks paapuliteks. Pärljad paapulid tekivad rasunäärmete laienemise tulemusel. Pärljad paapulid on ohutud, ei levi seksuaalsel teel ja neid eemaldada ei ole vaja. Mõnikord võib neid ajada segamini herpesviirusest või inimese papilloomiviirusest põhjustatud moodustistega. Pildi pärljatest paapulitest leiate SIIT.