Kiirküsitlus

  Millist rasestumisvastast vahendit Sa kasutad?

  Hääleta

  Turvaseks

  Turvaseksi põhimõtteid on hea igaühel teada, isegi siis, kui seksiga seonduv ei ole hetkel päevakorras.

  Turvaseks on ennekõike arukas ja ohutu käitumine seksuaalsuhtes. See tähendab armastust, hoolt ja austust iseenda ja oma partneri vastu. See tähendab soovimatu raseduse vältimist. See tähendab seksuaalsel teel levivate infektsioonide, sealhulgas HIV-nakkuse ennetamist. See tähendab sunni ja vägivalla puudumist seksuaalsuhetes. Turvaline on ka selline seks, mille eel või ajal ei kasutada alkoholi ja teisi uimasteid, sest nende mõju all võidakse teha midagi riskantset, mida hiljem kahetsetakse. Ka juhupartnerite vältimine kuulub turvaseksi mõiste alla.
  Lähedus seksuaalsuhtes on parim siis, kui seks on turvaline!

  Turvaseks tähendab seda, et suu-, tupe- või pärakuseksi ajal ei lasta partneri seemnevedelikul, tupevedelikel ega verel sattuda oma kehasse. Turvaseks pöörab seega tähelepanu erinevatele seksuaaltegevustele – suudlemine, fantaseerimine, hellitamine, kallistamine, silitamine, eneserahuldamine jne. Nii õpitakse paremini tundma enda ja oma partneri keha ning leitakse uusi võimalusi seksuaalse rahulduse saamiseks, ilma et peaks kartma haigusi või soovimatut rasedust.
   
  Täiesti turvaline seks on:
  • seksuaalvahekorrast hoidumine
  • eneserahuldamine
  • koos fantaseerimine
  • kallistamine, masseerimine ja musitamine
  • koos duši all käimine
  • teineteise kehade silitamine
  magamine teineteise kaisus

  Turvaline seks on:
  • kirglik keelega suudlus
  • teineteise seksuaalne rahuldamine kätega
  • suuseks turvakile või kondoomiga
  • tupeseks kondoomi ja libeainega
  • pärakuseks kondoomi ja libeinega

  Riskantne seks on:
  • uimastite ja/või alkoholi kasutamine vahekorra eel või ajal
  • tupeseks kondoomi ja libeaineta
  • pärakuseks kondoomi ja libeaineta
  • suuseks turvakile või kondoomita
  • sperma või tupevedelike allaneelamine
  • kondoomi või libeaine kasutamine mitte igas seksuaalvahekorras.

  Kondoom
  Kondoom (e. kumm, preservatiiv) on ainuke teadaolev vahend, mis kaitseb seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest, seepärast on hea tänapäeva maailmas elades mõista kondoomi vajalikkust ning osata seda kasutada. Paljudes arenenud riikides on levinud topeltmeetod e. kondoomi kasutamine samaaegselt pillidega, plaastri või tuperõngaga (nn. double-Dutch meetod). Pillid, plaaster või tuperõngas kaitsevad edukalt soovimatu raseduse eest ja kondoom võimaldab turvalist seksi. Samuti - kui üks veab alt, on teine käepärast.
  Kondoomid on valmistatud lateksist või polüuretaanist, on mõeldud ühekordseks kasutamiseks, imeõhukesed ja mugavad. Neid saab osta igast apteegist, suurematest kauplustest ja bensiinijaamadest. Kasuta alati kvaliteetseid kondoome ja hoolitse selle eest, et sul oleks neid piisavalt. Kioskites müügil olevad ja päikese käes pleekinud kondoomid on sageli kõlbmatud ja ka need, mille säilivusaeg on läbi, viska prügikasti.

  Kuidas kondoome kasutada:
  o Kondoom tuleb panna peenisele enne, kui peenis puudutab naise suguelundeid (kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest) ja kohe peenise jäigastumisel, sest esimesed seemnerakud eralduvad juba erektsiooni tekkides (kaitse raseduse eest).
  o Alati tuleb kontrollida kondoomi säilivusaega ja seda, et pakend oleks terve.
  o Pakendi avamiseks ei tohi kasutada terariistu või hambaid, pakend tuleb avada selleks ettenähtud kohast rebides.
  o Kondoom tuleb asetada peenisele ja teise käega lahti rullida lõpuni peenisele nii, et allarullitav äär jääb väljapoole, see aitab kondoomi õigetpidi peale panna.
  o Kondoomi otsast pöidla ja nimetissõrmega hoides tuleb kondoomist õhk välja -  kondoomi sisse jääv õhk võib soodustada selle rebenemist.
  o Kondoomi tuleb hoida peal kogu vahekorra ajal .Aeg-ajalt tuleb kontrollida, kas kondoom on ikka kindlalt paigal, kuna see võib maha libiseda või rulluda, eriti siis, kui peenis vahepeal lõdveneb.
  o Pärast seemnepurset tuleb võtta peenis tupest välja enne, kui peenis lõtvuma hakkab, hoides samal ajal sõrmedega kondoomi äärest kinni, et see peeniselt maha ei libiseks ja spermat tuppe ei satuks.
  o Kasutatud kondoomi võib pakkida salvrätikusse ja panna prüginõusse (WC-potti ei tasu kondoomi visata, kuna see võib põhjustada ummistusi)

  Millele tuleb veel tähelepanu pöörata kondoomi õigel kasutamisel:
  o  Võib juhtuda, et kondoom rebeneb või libiseb maha. Riski aitab vähendada libeaine kasutamine. Kasutada tuleb spetsiaalset vesilahustuvat libestusainet, mitte suvalist käepärast geeli või õli, kuna need võivad kondoomi kahjustada.
  o Kondoom ei ole korduvkasutuseks.
  o Peale anaalseksi, mis jätkub tupekaudse seksiga, tuleb kondoomi vahetada, et vältida pärasooles olevate bakterite sattumist tuppe, kuna need võivad põhjustada põletikku.
  o Kui kondoomi kõigest hoolimata katki läheb või peeniselt maha libiseb, saab soovimatu raseduse vältimiseks kasutada SOS-pille. Need toimivad kuni 72 tundi pärast vahekorda, kuid mida varem neid kasutada, seda kindlam on rasestumisvastane toime. SOS-pille saab apteegist ilma retseptita ja kui kasutada kondoomi rasestumisvastase vahendina, siis võiks neid alati varuks olla. SOS-pillid ei kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest! Kui kondoom „veab alt”, siis on põhjust lasta kontrollida end ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes.
  o Oraalseks ei ole ohutu - mehele suuseksi tehes tuleb samuti kasutada kondoomi. Naisele suuseksi tehes tuleb kasutada turvakilet, mille saab hõlpsasti valmistada kondoomist või toidukilest (mitte mikrolaineahjukilest).
  o Ehkki enamik kondoome on töödeldud libeainega, võib apteekides müügil olevat libestusainet kasutada lisaks, eriti on see soovitatav anaalseksi korral.

  Naise kondoom on kotike, mis on tehtud õhukesest ja tugevast sünteetilisest materjalist. Kondoomi põhjas on painduv rõngas, mis aitab seda tuppe paigaldada. Lahtises otsas olev rõngas tagab, et kondoom ei libise seksuaalvahekorra ajal tuppe. Sarnaselt mehe kondoomile on naise kondoom mõeldud ainult ühekordseks kasutamiseks. Naise kondoom hoiab ära peenise kontakti tupega ja seemnevedelik jääb kondoomi sisse. See kaitseb hästi nii soovimatu raseduse, seksuaalsel teel levivate infektsioonide, sh HIV vastu. Naine paigaldab kondoomi endale ise. Naise kondoome saab tellida vaid internetist, Eestis apteekides neid müügil ei ole.
   
  Veel peaks kondoomidest teadma ja meeles pidama, et lateksi suhtes on mõned inimesed allergilised. Kui allergiline reaktsioon ei luba üldse latekskondoome kasutada, võib proovida kondoomi, mis on valmistatud polüuretaanist. Need kondoomid nõuavad aga kindlasti libeaine kasutamist, sest erinevalt lateksist on polüuretaan sitkem ning vähese libeainega on kondoomi kasutamine ebamugav.

  Naistevaheline seks (ja mitte ainult)
  Naistevahelist seksi peeti kaua aega väga turvaliseks. Paraku võivad tupevedelik ja menstruaalveri kanda HIV-nakkust ja teisi seksuaalsel teel levivaid nakkusi. Seepärast peaks nende vältimiseks tupe hõõrumise, seksimänguasjade kasutamise (dildod ja vibraatorid), suu-tupeseksi, suu-pärakuseksi ja käega hellitamise (sõrmedega tupe või päraku erutamine) ajal kasutama kas turvakilet või kondoomi. Kui kaitsevahendeid ei ole käepärast, tuleks proovida partneri kehavedelikke mitte alla neelata ja võimaluse korral kasutada ohtrasti libestusainet, et tuppe või pärakut mitte liigselt ärritada.

  Turvaline suuseks
  Kui sa teed partnerile suuseksi kaitsevahendeid kasutamata, siis võib tema kehavedelik (tupevedelik, veri, menstruaalveri, eelseemnevedelik, seemnevedelik) sattuda sinu suu limaskestale. Limaskest on väga õrn ja peaaegu alati leidub seal väikeseid haavandeid, mida sa ise ei tunne. Nakatunud kehavedelik võib sattuda nende kaudu vereringesse.
  Kui sinule tehakse suuseksi, pead samamoodi ettevaatlik olema. Kui sinu partneril on huulel herpese villid, võib see viirus levida sinu suguelunditele. Suures kirehoos võib partner ka väga kirglikuks muutuda ning sind (kogemata) hammustada. Haigused võivad sel juhul levida tupe limaskesta haavandite kaudu.
  Pea meeles! Enne suuseksi tegemist ära pese hambaid ega kasuta hambaniiti, sest sa võid suu limaskesta vigastada ja nii võimaldada haigustele juurdepääsu oma vereringesse. Kasuta selle asemel suuloputusvedelikku.
  Mehele suuseksi tehes kasuta maitsestatud niiskeid kondoome või kuivi kondoome, millele lisa maitsestatud libeainet.
  Naisele suuseksi tehes (suu-tupeseks) või partnerile suu-pärakuseksi tehes tuleb kasutada turvakilet.

  Turvakile
  Turvakile on ühekordseks kasutamiseks mõeldud nelinurkne kaitsekile, mis kaitseb suu- ning pärakuseksi ajal mõlemat partnerit. Turvakile pannakse tupe või päraku peale ja kogu tegevus suu ja keelega toimub läbi selle.
  Turvakile saab ise teha
  …toidukilest
  Võta õhuke toidukile, mis ei ole mõeldud mikrolaineahju jaoks. Mikrolaineahju jaoks mõeldud toidukilel on augukesed sees ning kehavedelikud võivad sealt läbi imbuda ja partnerit nakatada. Tõmba kilest vajaliku suurusega tükk, pane selle ühele poolele libestusainet ja kata selle poolega partneri tupp või pärak. Selle poole peale, mida sa puutud suu või keelega, võid panna maitsestatud libeainet, mett või siirupit.
  …kondoomist
  Võta kuiv või maitsestatud niiske kondoom, lõika ära selle otsas olev nibu ja lõika kondoom pikuti pooleks. Seejärel tõmba kondoom lahti, pane ühele poolele veel põhinevat libeainet ja kata nii saadud latekskaitsega partneri tupp või pärak. Libeaine hoiab kaitset paigal ja tekitab pehme tunde. Selle poole peale, mida sa puutud suu või keelega, võib panna maitsestatud libeainet. Siis ei ole lateksi maitset tunda. Kõige lihtsam on kasutada maitsestatud kondoomi.
  …õhukesest kummikindast
  Lõika kummikindal ära neli sõrme ja lõika kinnas pikuti pooleks. Tõmba kinnas lahti ja kata sellega partneri tupp või pärak. Keel läheb ilusti kinda pöidla sisse. Samamoodi võid panna pöidla peale libeainet ja pöidla sisse maitsestatud libeainet. Pooleks lõigatud kinnas on ideaalne vahend turvaliseks suu- ja pärakuseksiks.

  Seksimänguasjad (dildod, vibraatorid)
  HIV-nakkust ja teisi seksuaalsel teel levivaid infektsioone on võimalik edasi anda ka partneriga seksmänguasju jagades. Seepärast peab nendega kasutama kondoome või neid pärast kasutamist korralikult seebiga pesema.
   
  Libeaine
  Libeaine teeb seksi mõnusamaks, seda nimetatakse ka lubrikandiks. Tavaliselt on kondoomid sellega juba kaetud. Apteegist, kaubanduskeskustest või sekspoodidest saab seda ka eraldi osta. Libeaine teeb kondoomi pehmemaks ja vastupidavamaks. Kui lisada seda kondoomi sisse enne kondoomi pealepanekut, tekitab ta meestel soojema ja pehmema tunde. Kui panna seda kondoomi peale, kergendab libeaine peenise sisseminekut.

  Libeaine peab olema valmistatud vee baasil, sest õli sisaldavad vaseliin, kätekreemid, õli, või, margariin, vahukoor, šokolaad, marmelaad, samuti liköörid ja muu alkohol, päevitusõli jne teevad lateksi hapraks ja kondoom läheb katki. Vee baasil valmistatud libeainetega (SK-70, Astroglid jne) on niisked kondoomid juba kaetud. Spermitsiidne libeaine neutraliseerib spermatosoide ehk mehe sugurakke ja aitab kondoomi purunemise korral kaitsta soovimatu raseduse ja mitmete seksuaalsel teel levivate infektsioonide, kaasa arvatud HIVi eest. Seda tasub panna kondoomi sisse, sest nii ei teki partneril allergiat, samas tekitab see mehele mõnusama ja soojema tunde ning pakub lisakaitset, kui kondoom peaks katki minema. Maitsestatud libeainet on hea panna enne suuseksi kuiva kondoomi või turvakile peale.

  Turvaseks ei tähenda ainult kondoomi kasutamist. See on ennekõike arukas ja ohutu käitumine seksuaalsetel tegevustel ning hoolimine ja austus iseenda ja oma partneri vastu.